Výsledkom preverovania podozrenia z nezákonného konania konkurzných súdov pri troch skrachovaných bankách, ktoré vykonalo ministerstvo spravodlivosti, je trestné oznámenie a disciplinárne konanie na jedného z konkurzných sudcov z Krajského súdu v Banskej Bystrici a pozastavenie výkonu jeho funkcie. Ako pre agentúru SITA potvrdil vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic, časť námietok, ktoré vzniesol Fond ochrany vkladov (FOV), sa potvrdila. FOV poukazoval na postup súdov v konkurzoch AG Banky, Dopravnej banky a Slovenskej kreditnej banky.
Lipšic dodal, že nevylučuje, že aj proti dvom ďalším sudcom v prípade AG Banky a Dopravnej banky podajú návrhy na disciplinárne konanie. To by podľa neho znamenalo, že aj týmto dvom sudcom môže byť podľa zákona dočasne pozastavený výkon funkcie.
Podľa Lipšica ministerstvo spravodlivosti nemohlo začať konať skôr, nakoľko môže konať len na základe podnetu FOV. Ministerstvo si vyžiadalo konkurzné spisy, kde boli vyjadrené podozrenia z nezákonného konania zo strany konkurzných súdov. S vedením súdov prerokovali aj sankcie voči sudcom, ktorí sú podozriví z protizákonného konania.
Ako vedúci úradu ministerstva upozornil, podľa novely Občianskeho súdneho poriadku, do konkurzného konania by mal v budúcnosti vstupovať aj prokurátor. O novele by mal definitívne hlasovať parlament na aktuálnej schôdzi. V prípadoch ako sú napríklad skrachované banky, kde ide o veľkú finančnú čiastku, by tak mal existovať dozor zo strany kompetentných orgánov.
Predseda prezídia FOV Milan Horváth už v januári pre agentúru SITA spochybnil spôsob práce konkurzných správcov a sudcov nielen v prípade Dopravnej banky, ale i v prípadoch krachu AG Banky a Slovenskej kreditnej banky. FOV už poskytol vláde materiál s konkrétnymi porušeniami zákona a kabinet by sa ním mal zaoberať v krátkom čase. Fond sa obrátil aj na ministerstvo spravodlivosti, financií, finančnú políciu a generálnu prokuratúru a podal podnety na prešetrenie podozrenia zo spáchania trestných činov.