Neuznanie veriteľských nárokov Fondu ochrany vkladov (FOV) voči Dopravnej banke (DB) popiera elementárne princípy konkurzného konania. „FOV sa tým tak dostal do úlohy Deda Mráza, ktorý rozdáva a nič za to neberie. Mám obavy, či 2,2 mld. Sk, ktoré predstavujú pohľadávku FOV voči DB, nezmizli nenávratne preč“, uviedol na piatkovej tlačovej konferencii pri príležitosti konania Slovenských dní obchodného práva predseda Komory komerčných právnikov SR Jaroslav Brda.
Rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS), ktorý v útorok vyhovel odvolaniu konkurzného správcu DB a neuznal pohľadávku fondu voči banke, považuje Brda za nebezpečný precedens. Ak by sa podobne postupovalo aj v prípade Devín banky, musel by fond občanom vyplatiť 11,2 mld. Sk bez toho, aby nejaké peniaze od banky dostal. Ako Brda uviedol, zavedenie možnosti mimoriadneho dovolania proti rozhodnutiu NS, ktoré by vykonával generálny prokurátor, by bolo veľmi diskutabilné, keďže by sa tým zaviedla právna retroaktivita (spätné účinky právneho predpisu).
Podľa guvernéra NBS Mariána Juska, schválenie novely zákona o ochrane vkladov v parlamente, ktorú vo štvrtok predložil kabinet, umožní riešenie problému v rámci opravného prostriedku. Potom by sa podľa Juska FOV mohol obrátiť na Generálnu prokuratúru SR a tá s mimoriadnym opravným prostriedkom na Najvyšší súd SR. FOV využije podľa guvernéra NBS Mariána Juska všetky legitímne prostriedky na vymoženie pohľadávky voči DB.
Podľa právnika Ernesta Valka je však rozhodnutie NS správne, pretože podľa platného znenia zákona splatením náhrad vkladov pohľadávka zanikne, nemôže tak prejsť na fond. Úmysel zákonodárcu podľa neho pri tvorbe tohto znenia zákona mohol byť iný, NS však musí posudzovať na základe textu. Rozhodnutie NS je podľa neho síce právoplatné, účastník konania však v prípade rozporu medzi rozhodnutím NS a Krajského súdu zo zákona môže automaticky podať mimoriadny opravný prostriedok, dovolanie. To rieši následne 5-členná komisia.
NS v stredu vyhovel odvolaniu konkurzného správcu DB a neuznal pohľadávku FOV voči nej vo výške 2,2 mld. Sk. Pohľadávka fondu vznikla v súvislosti s vyplácaním náhrad za chránené vklady po tom, čo banka bola vyhlásená za neschopnú vyplácať vklady. Konkurzný správca DB Milan Chovanec ešte v decembri veriteľský nárok FOV poprel. Na odvolací Najvyšší súd SR sa spor dostal po tom, ako Krajský súd v Banskej Bystrici pohľadávku fondu uznal a banka sa proti jeho rozhodnutiu odvolala na NS.