ČLÁNOK




Nemotivujúca nespokojnost
1. marca 2003

Ako dobre musí byt, aby nebolo zle? Tiež asi platí, že ešte nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byt horšie. Pozitívne myslenie sa akosi nenosí, kto chce byt in, musí frflat na všetko a na všetkých, okrem seba.

Agentúra SITA informovala, že podla posledného prieskumu Stredoeurópskeho inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO Slováci nadalej vnímajú hospodársku situáciu SR negatívnejšie, ako je v skutocnosti.

Obcania v prieskume uviedli, že minulorocná cenová hladina vzrástla o vyše 18 %, pricom ceny v roku 2002 stúpli na Slovensku len o 3,3 %. Podobne nerealisticky odhadli aj vývoj spotrebitelských cien v januári 2003. Kým ceny vzrástli v prvom mesiaci len o 5,3 %, podla obcanov ich nárast predstavoval takmer sedemnásobok, teda 35 %.

Ovela realistickejšie, avšak stále pesimisticky, videli respondenti súcasnú nezamestnanost. Jej výšku v januári v priemere odhadovali takmer na 25 %, no najcastejšie uvedenou hodnotou bola úroven 20 %. Minulorocný pokles nezamestnanosti obcania v prieskume vôbec nezaregistrovali.

Medzi najmenej pesimistických respondentov patrili skôr mladší ludia, podnikatelia a živnostníci, ludia z väcších miest a s vysokoškolským vzdelaním. Avšak aj v týchto skupinách mal realistický pohlad na svet len každý piaty až šiesty opýtaný.

Císla z najnovšieho prieskumu potvrdzujú systematickú tendenciu obcanov výrazne negatívne vnímat ekonomickú situáciu. Skreslené videnie ekonomických parametrov môže mat okrem dopadov na životnú spokojnost a pohodu obcanov aj negatívne dôsledky pre samotnú ekonomiku. Vnímanie vyššej nezamestnanosti môže obcanov odrádzat od aktívneho hladania si práce, co zatažuje štátny rozpocet výdavkami na sociálne dávky. Pri pesimistickom vnímaní inflácie majú ludia tendenciu viac nakupovat, zadlžovat sa a menej šetrit. Zväcšujú sa tiež tlaky na rast miezd a cien, co v konecnom dôsledku umelo zvyšuje infláciu.

Prieskum iba potvrdil všeobecnú namosúrenost. Prejavuje sa aj tendencia ukrývat vlastnú nemohúcnost za „objektívne císla“. Normou dobrého správania sa stala nespokojnost, ktorá nemotivuje.

Firmy a domácnosti potrebujú informácie, aby sa na trhu mohli rozhodovat. Ak nepracujú s faktami, ale domnienkami, rozhodovanie je deformované. Stáva sa to najmä vtedy, ked sa názor povýši na realitu. Nad schopnost mat názor sa dostáva pohodlnost nekriticky prijímat.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 1. 2025

USD 1,030 0,003
CZK 25,265 0,034
GBP 0,845 0,002
HUF 412,650 0,300
CAD 1,486 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS