Nemecko, ktoré dlhodobo nespĺňa rozpočtový limit, musí prijať prísnejšie opatrenia, ak má splniť prísľub zníženia rozpočtového deficitu pod 3-percentný limit stanovený Európskou úniou (EÚ). Oznámila to Európska komisia (EK). Podľa jej predpovede totiž deficit rozpočtu Nemecka pri súčasnej politike vlády dosiahne v tomto roku úroveň 3,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) a v roku 2005 úroveň 3,4 % HDP. V roku 2006 by mal rozpočtový deficit Nemecka klesnúť na 2,9 % HDP. Varovanie EK prišlo po tom, ako Francúzsko a Nemecko požadovali, aby sa výdavky na výskum nezapočítavali do rozpočtového deficitu.
Podľa nemeckého ministerstva financií bola predpoveď EK o dopade reforiem trhu práce na rozpočet príliš pesimistická, pričom ministerstvo zopakovalo, že sa bude snažiť znížiť deficit pod 3 % HDP v nasledujúcom roku. Európsky komisár pre menové záležitosti Joaquin Almunia informoval, že rozhodne o stave rozpočtov Nemecka a Francúzska v nasledujúcich mesiacoch, keď bude dostupných viac detailov ich fiškálnych plánov.
Nemecko a Francúzsko pre nesplnenie rozpočtových pravidiel čelili disciplinárnemu konaniu a prisľúbili znížiť rozpočtový deficit pod limit 3 % HDP v roku 2005. Hlavne Nemecko sa však podľa EK musí snažiť viac. Francúzsko v tomto roku poruší podľa odhadov EK už tretí rok v poradí rozpočtové pravidlá EÚ, a to rozpočtovým deficitom vo výške 3,7 % HDP, pričom v roku 2005 tesne dosiahne limit 3 % HDP. Dôvodom poklesu deficitu rozpočtu by mali byť jednorazové opatrenia, a preto pri súčasnej politike Francúzsko riskuje, že v roku 2006 rozpočtový limit opätovne presiahne. EK predpovedá deficit Francúzska v roku 2006 na úrovni 3,3 % HDP.
Taliansko, Grécko a Portugalsko čelia podľa EK taktiež riziku, že ich rozpočtové deficity budú na úrovni 3-percentného limitu alebo nad ním. Grécko nedávno odhalilo veľké rozpočtové opravy a Portugalsko v minulosti už tiež porušilo rozpočtové pravidlá EÚ. Rozpočtový deficit Grécka dosiahne podľa predpovede EK v tomto roku 5,5 % HDP, v roku 2005 úroveň 3,6 % HDP a až v roku 2006 klesne na limit 3 % HDP. Tretia najväčšia krajina eurozóny, Taliansko, by malo podľa EK dosiahnuť 3-percentný deficit rozpočtu v tomto aj nasledujúcom roku. V roku 2006 však jeho deficit bude predstavovať 3,6 % HDP, a presiahne tak stanovený limit.