Nemecko pripravuje plán na stabilizáciu eura a odvrátenie budúcich kríz. Informoval o tom v pondelok hovorca nemeckého ministerstva financií, ktorý však nepotvrdil, či chce Berlín v celej EÚ presadiť systém takzvanej „dlhovej brzdy“ podľa vzoru nemeckej legislatívy. „Nemôžme si dovoliť zopakovanie gréckej krízy. Myslíme si, že Pakt stability a rastu nepostačuje,“ vyhlásil hovorca ministra Michael Offer na tlačovej konferencii. „Po prvé, chceme zabrániť rozpočtovým krízam, chceme lepší dohľad nad hospodárskou politikou a po tretie, chceme ustanoviť skupinu na boj proti krízam v eurozóne,“ povedal hovorca. Pripravované iniciatívy bližšie nekomentoval.
Nemecko schválilo zákon na obmedzenie dlhov v roku 2009 po tom, čo prostredníctvom stimulačných opatrení napumpovalo do ekonomiky miliardy eur. Pravidlá o tzv. „dlhovej brzde“ predpokladajú zníženie rozpočtového deficitu do roku 2016 na úroveň 0,35 % hrubého domáceho produktu (HDP), na ktorej sa musí v budúcnosti udržať. Cieľom takzvanej „dlhovej brzdy“ je znížiť podiel dlhu na celkovom HDP najväčšej európskej ekonomiky. Denník Süddeutsche Zeitung a iné nemecké médiá informovali, že podobné pravidlá sa Berlín snaží presadiť aj v celej EÚ.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová v nedeľu zdôraznila význam nemeckých pravidiel pre znižovanie dlhu, ustanovenie podobného modelu v celej eurozóne však priamo nenavrhla. Merkelová získala nepriamu podporu od Švédska, ktoré nie je členom eurozóny. Švédsky minister financií Anders Borg v pondelok vyhlásil, že súčasné kritériá EÚ, ktoré stanovujú pre rozpočtové deficity členských štátov hranicu 3 % HDP, sú nedostatočné. Európa potrebuje ambicióznejšie ciele a musí ich dosiahnuť rýchlejšie, ako sa v minulosti predpokladalo, povedal minister.