ČLÁNOK




Nemecké podniky predpokladajú ďalšie zotavenie ekonomiky
18. februára 2004

Nemecké podniky predpokladajú, že nemecká ekonomika sa bude ďalej zotavovať. Varujú však, že ďalší rast eura by mohol poškodiť vývoznú schopnosť krajiny. Vyplýva to z utorkového prieskumu asociácie obchodných komôr DIHK. Z prieskumu uskutočneného u viac ako 25 tis. firiem vyplynulo, že vysoký dopyt po exporte pomohol oživiť ekonomický rast a vykompenzoval nízku spotrebiteľskú dôveru, ktorá súvisí so slabým trhom práce. „Ekonomické oživenie je tu. Hlavným ťahúňom je export aj navzdory negatívnym dopadom rastu eura,“ uviedol generálny tajomník DIHK Martin Wansleben. „Domáce investície, zamestnanosť, ako aj spotreba však zostávajú slabými článkami nemeckej ekonomiky,“ dodal.

Očakávania firiem boli podľa prieskumu najvyššie od februára roka 2001. Súčasné podmienky hodnotili firmy opäť negatívne, napriek tomu však najlepšie od októbra 2001. Budúcu podobu investícií a zamestnanosti však naďalej komentovali pesimisticky. DIHK uviedla, že nemecká ekonomika by mohla v tomto roku posilniť až o 2 %. V minulom roku bola DIHK jednou z prvých organizácií, ktoré presne predpovedali nulový hospodársky rast. „Hlavnou podmienkou je, aby americký dolár na dlhší čas nepoklesol,“ povedal Wansleben.

Nemenovaný vládny zdroj v utorok uviedol, že kabinet je prekvapený, ako dobre sa firmy so silným eurom doteraz vyrovnali. Avšak DIHK varovala, že dopady eura sa začnú prejavovať na ziskových maržách vývozcov až v priebehu roka. „Vývoz zatiaľ rastie. Firmy však už začínajú kvôli devízovému kurzu pociťovať problémy v zahraničnom obchode s Amerikou a Áziou,“ uviedla DIHK. „V priebehu roka by sa reštriktívne dopady devízového kurzu mali na objeme vývozu postupne prejaviť.“ DIHK oslovuje v najväčšej európskej ekonomike firmy trikrát do roka. Jej prieskum patrí v krajine k najstarším a najväčším.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS