Európsky telekom, vyhasnutá hviezda roku 1999, klesol dokonca na dvadsaťdvamesačné minimum.
Depresia na akciových trhoch nabrala globálny rozmer – globálny v zmysle odvetvovom i regionálnom. Jediným víťazom v tejto hre sú dlhopisy, ktorých výnosy sa dostali na dva až dva a pol ročné minimá. Udalosťou týždňa bolo zasadnutie FOMC, jeho výsledkom bolo zníženie sadzieb o 50 bodov. Trh sa zatváril urazene a klesal na širokej báze, technológie však v závere týždňa vykresali zatiaľ iba veľmi slabé svetielko nádaje.
Je zrejmé, že pokiaľ sa naplnia predpovede tej optimistickejšej časti ekonómov, a Amerika bude v druhom polroku rásť o povedzme 4%, budú akciové trhy a technológie zvlášť prežívať skvelé časy. Rovnako zrejmé však je, že na strane omnoho pesimistickejších prognóz stále stoja hlasy, ktoré je iba ťažko prepočuť či ignorovať.
Technologické tituly sa zdajú byť, z fundamentálenho pohľadu podhodnotené. Problematickou a dnes najviac spochybňovanou je však dosiahnuteľnosť a udržateľnosť očakávanej miery rastu, pohybujúcou sa stále u väčšiny spoločností v intervale 30 až 50%. Nový krásny svet neprichádza až tak rýchlo, ako sa čakalo. Modelovým príkladom sú gigantické sumy vyhodené na licencie mobilných sietí tretej generácie v divokom blúznení o mobilnom internete a následné vytriezvenie po zistení, že ľudia o mobilný internet, hlavne vo WAP-ovej podobe, majú iba prach malý záujem.
Existuje však aj optimistickejšie vysvetlenie súčasnej depresie. Ako príklad môžeme zobrať vzťah software a hardware. Dlhé roky bol rast nárokov software na hardware hlavným hnacím motorom upgradovania počítačov. V súčasnosti však zistíte, že napriek tomu že máte počítač strednej triedy, povedzmeme AMD 700 s 20 GB HD a lepšou grafickou kartou, bez problémov na ňom môžete spúšťať a využívať všetko, čo súčasný software ponúka. Myslím samozrejme bežný kancelársky alebo herný software. Po zistení, že na svojom počítači úplne bez problémov robíte s Office, pozeráte video alebo hráte hry nemáte prečo uvažovať o jeho vylepšení a správy o zvyšovaní rýchlosti procesorov na a nad 1 GB sa stávajú iba zaujímavosťou zo sveta techniky, netikajúcou sa bytostne nášho života.
Dá sa však očakávať, že vývoj bude pokračovať a software naberie druhý dych. Vývoj bude zrejme smerovať ku hlasovej interakcii s počítačom a budúcnosť zrejme prinesie i veľa ďalších vecí – možno sa raz dočkáme i skutočne inteligentných agentov na vyhľadávanie a spracovanie informácií z internetu. Rovnako je možné, že nové technológie otvoria cestu pre využitie mobilného internetu a so sužovaných telekomov sa stanú opäť králi. A určite budú vznikať veci nové a veci doteraz nepoznané a dokonca i netušené.
Na súčasný stav trhu, a technológií zvlášť, je možno najsprávnejšie nazrieť iba ako na kmitajúcu strunu zachytenú v spodnom bode oscilácie. Je možné, že problémy budú pokračovať, hádzať technológie do koša je však rozhodne predčasné.