Negatívne riziká budúceho vývoja ekonomiky sa prehlbujú. V reakcii na zverejnený rýchly odhad Štatistického úradu SR, podľa ktorého slovenská ekonomika vzrástla v druhom štvrťroku tohto roka oproti vlaňajšku o 1,9 %, to uviedli analytici úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska (NBS). „Eskalácia obchodnej vojny medzi USA a Čínou, ako aj očakávaný brexit sa pravdepodobne podpíšu pod ďalšie zhoršenie zahraničného dopytu,“ upozornili.
Práve zahraničný obchod by mal byť podľa analytikov hlavným faktorom spomalenia ekonomického rastu na Slovensku v druhom štvrťroku tohto roka. „Pokles vývozov tovarov bol sprevádzaný aj poklesom dovozov, avšak miernejším tempom. To vyústilo do zhoršenia salda zahraničného obchodu a teda v jeho očakávanom negatívnom príspevku k rastu HDP,“ uviedli analytici NBS.
Pod vplyvom naakumulovaných negatívnych informácií z prostredia našich hlavných obchodných partnerov podľa analytikov NBS dokonca klesla aj výroba v autopriemysle. „Postupné spomaľovanie ekonomickej aktivity sa okrem toho premietlo do skracovania pracovných týždňov vo viacerých podnikoch a s tým súvisiaceho poklesu odpracovaných hodín,“ tvrdia. Ochladzovanie dopytu zo zahraničia sa zatiaľ najvýraznejšie dotklo hlavne odvetvia výroby kovov, v ktorom je tento celoeurópsky trend vidieť dlhodobejšie. „Ekonomický rast v druhom štvrťroku bol naviac nepriaznivo ovplyvnený plánovanými technologickými odstávkami v petrochemickom priemysle,“ dodali analytici NBS.
Ekonomický rast na Slovensku v druhom štvrťroku takmer skolaboval, keď išlo o najpomalší medziročný rast ekonomiky od tretieho kvartálu 2013. V reakcii na zverejnený rýchly odhad Štatistického úradu SR, podľa ktorého slovenská ekonomika vzrástla v druhom štvrťroku tohto roka oproti vlaňajšku o 1,9 %, to uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Kým v úvode tohto roka slovenská ekonomika podľa neho ešte relatívne odolávala slabnúcemu externému dopytu, v druhom štvrťroku ju už spomalenie ekonomického rastu plne zasiahlo. Ekonomický rast na Slovensku sa tak spomalil z 3,7 % už len na 1,9 %. „Zverejnené čísla výraznejšie zaostali za priemernými trhovými očakávaniami (3,4 %), i za našou v porovnaní s trhom mierne pesimistickejšou prognózou (3,1 %),“ povedal Koršňák.
„Údaje zo ŠÚ SR určite nemôžeme považovať za dobré správy, situácia môže ale byť v skutočnosti o čosi lepšia,“ uviedol pre agentúru SITA analytik Tatra banky Tibor Lörincz. Slabší rast bol podľa neho pravdepodobne spôsobený slabým zahraničným obchodom, export podľa údajov Štatistického úradu SR dokonca medziročne klesol. Upozornil na to, že v druhom kvartáli sa stretlo viacero negatívnych udalostí pre ekonomiku, ktoré by časom mali odznieť.
Išlo podľa neho o odstávku výroby v Slovnafte v máji a júni pre údržbu, či nižšiu medziročnú produkciu áut, spôsobenú hlavne bázickým efektom, teda veľmi silnou výrobou v roku 2018. „Tri zabehnuté automobilky už nemajú veľa priestoru na zvýšenie produkcie, rast v tejto časti ekonomiky bude závisieť hlavne od Jaguaru Land Rover,“ povedal Lörincz. Za negatívnu udalosť považuje aj problémy vo firme U.S. Steel Košice. „Iba v tomto prípade ide o trvalejší problém, ktorý môže spomaľovať ekonomický rast,“ dodal. Takto slabý rast HDP v druhom kvartáli tohto roka podľa neho určite potiahne rast za celý rok 2019 smerom nadol, možno pod tri percentá.