Estetické a psychologické úcinky farieb sa dajú vhodne využit nielen pri zostavovaní šatníka, ale i pri zariadovaní domova. Donedávna prevládali biely strop a steny, ako symbol cistoty a volnosti, a pri zariadovaní stacilo farebne zladit nábytok, podlahové krytiny a bytový textil. Dnes sa majster maliar pokojne opýta, ci si želáme do spálne tmavozelenú, do obývacej izby tmavomodrú a do kuchyne sýtu fialovú. A ak zaváhame, vytiahne vejár dalších farieb: vyberte si!
Ako si teda vymalovat jednotlivé casti bytu?
Vstupné casti – hala alebo chodba svojím koloritom pozývajú dalej do bytu, mali by teda pôsobit nanajvýš prívetivo. Optimálna farba je žltá, psychológovia odporúcajú aj ružovú. Ak však do tohto priestoru nepreniká denné osvetlenie, radia zotrvat pri bielej.
Hygienické casti bytu – bývajú väcšinou v studených farbách. Moderné velké kúpelne, ktoré majitelia využívajú nielen na ocistu, ale i relax, sú však ladené do teplejších tónov.
Kuchyna – dnes sa považuje za mimoriadne dôležitú miestnost. Nie je to len „pracovna“, kde sa pripravuje jedlo. Zvycajne sa v nej aj stoluje a ak je dostatocne priestranná, slúži i na stretávanie sa clenov rodiny. Podla toho, co prevažuje, prispôsobujeme aj farebnost. Nie je zvláštnostou, že steny sú fialové, pretože mnoho spotrebicov, drez a kovanie skriniek sú z nerezu a vytvárajú efektnú kompozíciu. Teplejšie odtiene sú vhodné vtedy, ak je tu umiestnená aj jedálenská cast. Atmosféra v tejto casti má podporovat chut do jedla. Optimistické ladenie vyvolávajú všetky odtiene žltej, navyše takáto stena pri slávnostnej veceri dobre odráža bocné svetlo.
Obývacia izba – umožnuje najväcšie farebné experimentovanie. Sýte modré, cervené, hnedé, zelené farby stien, a neraz aj stropu, však treba doplnit svetlým nábytkom.
Spálna – vhodná je zelená farba, pretože údajne znižuje citlivost na hluk a ako vieme, upokojuje zrak. Ideálnou farbou na upokojenie je aj modrá, o ktorej sa zase hovorí, že pôsobí na znižovanie krvného tlaku. Do detskej spálne je vhodná kombinácia s cervenou – na rozveselenie.
Detské izby – si vyžadujú mimoriadne citlivú volbu farieb. Mali by zodpovedat duševným potrebám dietata a podporovat jeho vývoj. Deti najviac reagujú na žltú a oranžovú.
Pracovne – potrebujú naopak studené, jasné farby, ktoré vyvolávajú neutrálnu, vecnú náladu. Popri cierno-bielom kontraste je vhodná vodová modrá, ci pastelová fialová, ktoré podporujú kreativitu. Prívetivejšie pracovné prostredie vytvoríme pomocou odtienov hnedej. Hra s farbami je zložitá. Nestací len vediet, ako sa budú jednotlivé miestnosti využívat. Dôležitú úlohu má orientácia bytu. Neraz je to hlavolam aj pre skúseného bytového architekta. Odborníci radia: kto si netrúfa, radšej nech zostane pri bielej alebo jemných pastelových odtienoch a potrebnú atmosféru vytvára nadalej ladením farieb nábytku a bytového textilu.