Národná banka Slovenska (NBS) predpokladá v najbližšom období stabilný vývoj kurzu slovenskej koruny voči referenčnej mene euro. V súvislosti s jeho aktuálnym výrazným zhodnocovaním na devízovom trhu, ktoré začalo v uplynulom týždni, je však centrálna banka v rámci svojej kurzovej politiky pripravená na všetky možné varianty. „Budeme dbať na to, aby vývoj kurzu slovenskej koruny voči euru nepodliehal zásadným zmenám. Krátkodobé turbulencie kurzu nepovažujeme za zmenu trendu,“ povedala v stredu večer na stretnutí Slovensko-rakúskej obchodnej komory v Bratislave viceguvernérka NBS Elena Kohútiková.
Slovenská koruna od začiatku tohto roka posilnila voči jednotnej európskej mene o 2 %. Vo štvrtok ráno na domácom medzibankovom trhu dokonca prelomila psychologickú hranicu 41,700 SKK/EUR, keď sa kótovala na úrovni 41,650 / 670 SKK/EUR. Na konci minulého roka sa koruna kótovala na 42,700 SKK/EUR, pred rokom v januári na úrovni 44 SKK/EUR.
Slovenská koruna však stále nedosahuje maximá, na ktoré sa od zavedenia eura vyšplhala. Najsilnejšia totiž bola v máji 2000, keď jej kurz voči euru predstavoval 41,500 SKK/EUR. Bol to dokonca dôvod na to, aby slovenská centrálna banka na devízovom trhu intervenovala v neprospech domácej meny nákupom devíz. V súčasnosti podľa dílerov na slovenskom devízovom trhu ešte nie je dôvod na to, aby centrálna banka vstupovala svojou intervenciou do aktuálneho diania. „Trh je stabilný, likvidita dostatočná, ak však centrálnej banke nebude kurz slovenskej koruny voči euru vyhovovať, celkom určite to dá jasne najavo,“ povedal díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal. Díler Istrobanky Roman Trubač považuje za úroveň, ktorá by bola pre NBS opodstatnená na zásah proti posilňovaniu slovenskej koruny hodnotu pod 41,500 SKK/EUR.
Podľa Zabadala za prudkým zhodnotením domácej meny v posledných dňoch stojí najmä vyriešenie koaličných sporov a vysoká pravdepodobnosť dokončenia privatizácie Slovenského plynárenského podniku (SPP). Korune tiež naďalej pomáha jej vysoké úročenie hodnotené úrokovým diferenciálom. Domáca mena získala na atraktívnosti aj posunutím Slovenska do investičného ratingového pásma dvoma z troch najvýznamnejších ratingových agentúr na konci minulého roka. Pozitívne na korunu tiež pôsobí všeobecne pozitívna nálada na tzv. emerging markets strednej a východnej Európy a dôvera investorov voči menám týchto krajín.
V súvislosti so zhodnocovaním slovenskej koruny sa v odborných kruhoch v posledných dňoch často diskutuje otázka možného vplyvu prílevu veľkého balíka zdrojov z privatizácie 49 % akcií SPP na ďalšie zhodnotenie domácej meny. Podľa predstaviteľov NBS a ani devízových dílerov však k takémuto scenáru nedôjde, keďže vláda na základe odporúčaní NBS rozhodla o uložení týchto zdrojov na špeciálny účet štátnych finančných aktív v slovenskej centrálnej banke. Peniaze by sa mali použiť na splatenie štátneho dlhu súvisiaceho s reštrukturalizáciou slovenských bánk a rozbehnutie dôchodkovej reformy.