Národná banka Slovenska (NBS) sa od budúceho roka bude snažiť stiahnuť z obehu celkovo 279,2 mil. kusov dvadsaťhaliernikov a 321,4 mil. kusov desaťhaliernikov. Presne takýto objem mincí s najnižšou nominálnou hodnotou je totiž v súčasnosti v obehu a ich celková hmotnosť je približne 495 ton. Centrálna banka očakáva, že sa z obehu vráti do 50 % všetkých mincí, resp. asi 276 ton kovu. Vyhlášku o ukončení platnosti mincí v nominálnej hodnote a 10 a 20 halierov do konca tohto roka schválila 14. novembra tohto roku Banková rada NBS.
Desať a dvadsaťhalierové mince sú podľa guvernéra centrálnej banky Mariána Juska len na jedno použitie a tak ich banka musela priemerne ročne raziť približne 50 mil. kusov. Na jedného obyvateľa tak pripadá v súčasnosti približne 120 desať a dvadsaťhaliernikov. Na likvidáciu a odpredaj týchto mincí vypíše NBS v úvode budúceho roka tender. „Boli by sme radi, keby sa likvidácie obeživa a aj jeho speňaženia ujala jedna firma,“ povedal vrchný riaditeľa peňažného úseku centrálnej banky Ján Mathes. Firma, ktorá vyhrá tender, by mala zabezpečiť prevzatie mincí, ich bezpečné odvezenie, fyzické zlikvidovanie a speňaženie materiálu. Ako dodal, centrálna banka by sa chcela desať a dvadsať halierových mincí zbaviť čo najskôr, keďže nemá priestor na ich skladovanie. Pri predaji hliníka očakáva centrálna banka, že sa bude podieľať na výnosoch. „Okrem toho, to čo sa nevráti z obehu bude predstavovať pre NBS emisný zisk,“ skonštatoval Mathes. Centrálnej banke odpadnú s haliernikmi aj ročné náklady na ich výrobu v objeme 17 mil. Sk a spracovanie 3 mil. Sk.
Zrušenie mincí v nominálnej hodnote 10 a 20 halierov smeruje podľa NBS aj k zblíženiu SR s eurozónou. „Pôvodne sme uvažovali aj so zrušením 50 haliernikov, keďže aj ich emisné náklady tiež prevyšujú ich nominálnu hodnotu“ dodal Jusko. Avšak centrálna banka od tohto zámeru upustila a päťdesiathalierniky zostanú aj naďalej v platnosti. Ceny tovarov a služieb by sa tak mali po stiahnutí 10- a 20-halierových mincí z obehu zaokrúhľovať na najbližších 50 halierov alebo celú korunu smerom nadol alebo nahor. Parlamentom schválená novela zákona o cenách stanovuje, že zvyšok nezaokrúhlenej ceny, ktorý je nižší ako polovica nominálnej hodnoty najnižšej platnej mince, sa zaokrúhľuje nadol. Naopak, zvyšok platby, ktorý sa rovná polovici, alebo je vyšší ako polovica nominálnej hodnoty najnižšej platnej mince, sa bude zaokrúhľovať nahor. „Pri nákupoch s platobnou kartou nebude na zaokrúhľovanie dôvod,“ konštatoval Jusko.
Centrálna banka a pobočky komerčných bánk by mali bezplatne vymieňať tieto mince do konca budúceho roka. Od 1. januára 2005 do 31. decembra 2008 by ich mala vymieňať už len NBS. Niektoré organizácie začali robiť zbierky desať a dvadsaťhaliernikov na charitatívne účely. „Rád by som apeloval, aby ich hneď pri zbieraní oddelili na desať a dvadsaťhalierniky povedal Jusko.