Aktuálny vývoj koruny považuje Národná banka Slovenska (NBS) z hľadiska plnenia svojich cieľov za prijateľný. V prípade nerovnováhy je však pripravená zasiahnuť.
„Vývoj výmenného kurzu je možné po znížení úrokových sadzieb charakterizovať z pohľadu cieľov NBS ako akceptovateľný,“ uviedol dnes guvernér centrálnej banky Marián Jusko. Vyjadril tak spokojnosť nad vplyvom posledných dvoch znižovaní kľúčových úrokových sadzieb zhodne o 0,50 %, ku ktorým NBS pristúpila koncom marca, ako aj na konci apríla potom, čo sa kurz koruny dostával už na nové historické maximá pod hranicou 40 SKK/EUR. Vplyv zníženia sadzieb na ekonomiku krajiny ako celok sa podľa Juska bude dať vyhodnotiť až neskôr.
Ale Jusko zároveň upozorňuje, že centrálna banka eviduje snahy o zhodnocovanie koruny aj naďalej a pokiaľ by sa vytvorila nerovnováha, je NBS pripravená adekvátne zasiahnuť. „Existujúci úrokový diferenciál, ktorý je stále na relatívne vysokej úrovni, môže byť v ďalšom období zdrojom opätovného výraznejšieho tlaku na posilňovanie výmenného kurzu. Jeho vývoj bude NBS sledovať a v prípade nerovnovážneho vývoja je pripravená adekvátne reagovať,“ hovorí Jusko.
Po poslednom znižovaní sadzieb koruna hneď začala oslabovať a aj v týchto dňoch sa už stále pohybuje len nad hranicou 40,1 SKK/EUR. K aktuálnemu hodnoteniu vývoja koruny Jusko pristupuje len krátko potom, čo dnes Banková rada NBS ponechala sadzby nezmenené. „V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nenastali v ekonomickom a menovom prostredí SR žiadne významné zmeny, ktoré by si vyžadovali zmenu nastavenia menovej politiky,“ hovorí Jusko s tým, že súčasné nastavenie sadzieb je aj v súlade s očakávaniami vývoja inflácie a v súlade s predpokladmi NBS sú aj signály o oživení domáceho dopytu.