Národná banka Slovenska (NBS) nepovažuje zhodnocovanie výmenného kurzu, najmä vplyvom prílevu krátkodobého kapitálu, využívajúceho úrokový diferenciál, za akceptovateľné. Zároveň bol vývoj výmenného kurzu v podstate jediným dôvodom zníženia kľúčových úrokových sadzieb o 0,50 %.
Na tlačovej besede o tom informoval guvernér NBS Marián Jusko s tým, že centrálna banka bude i naďalej pokračovať v intenzívnom monitorovaní vývoja výmenného kurzu. „Banková rada (BR) NBS je pripravená pružne použiť všetky nástroje menovej politiky centrálnej banky, pokiaľ kurz koruny nebude zodpovedať vývoju makroekonomických ukazovateľov,“ uviedol Jusko.
„Zhodnotenie kurzu slovenskej koruny voči euru v roku 2004 prekročilo už 3 %. Miera posilnenia tak za prvé štyri mesiace tohto roka bola vyššia ako za celý predchádzajúci rok,“ upozornil Jusko. Vývoj domácej meny je v poslednom období podľa NBS charakterizovaný pretrvávaním apreciačných tendencií, predovšetkým z dôvodu prílevu krátkodobého kapitálu respektíve portfóliových investícií. Prílev krátkodobých zdrojov zo zahraničia iba za prvé tri mesiace tohto roka presiahol 17 miliárd Sk.
Na zníženie sadzieb zo strany centrálnej banky reagovala koruna oslabením, keď sa kurz z otváracích 39,990/40,020 SKK/EUR posunul na úroveň 40,250 SKK/EUR. Aktuálne sa nachádza na hodnote 40,230/260 SKK/EUR.
Ako uviedol díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal, pre trh bolo zníženie sadzieb prekvapením, keďže len pred mesiacom zrealizovala NBS rovnaký krok. V najbližšom období by sa mala situácia na trhu podľa dílera upokojiť, pričom kurz by sa nemal dostať cez hranicu 40,3 SKK/EUR.
Dianie na peňažnom trhu ovplyvnilo rozhodnutie Bankovej rady (BR) Národnej banky Slovenska (NBS) o znížení kľúčových úrokových sadzieb o 50 bázických bodov. Na jej verdikt reagovali predovšetkým sadzby dlhších splatností poklesom. „Zníženie kľúčových úrokových sadzieb sa dalo očakávať, napriek tomu však niektorých hráčov na trhu zaskočilo,“ uviedol díler Slovenskej sporiteľne Pavel Jánošík. Obchodovanie na trhu sa nevyznačovalo výraznejšou aktivitou, k oživeniu podľa dílera príde v najbližšom období, keď sa investori budú snažiť o vytvorenie nových pozícií, respektíve svoje pozície uzavrú.
Jednodňové splatnosti sa udržali na 5,2/5,4 % p.a. Týždňové až polročné depozitá niesli zhodný výnos 4,8/5,0 % p.a. Deväťmesačné úložky sa zhodnocovali 4,7/4,9 % p.a. a najdlhšie ročné zdroje obchodovanie uzatvárali na 4,6/4,8 % p.a. „Tvar výnosovej krivky nie je definitívny, mohol by sa ustáliť až po pondelkovej aukcii štátnych pokladničných poukážok,“ domnieva sa Jánošík.