Národná banka Slovenska (NBS) v októbri pravdepodobne nezmierni menovú politiku napriek nedávnemu zlepšeniu v rámci obchodnej bilancie, avšak redukcia úrokových sadzieb pred koncom roka je čoraz pravdepodobnejšia, povedali analytici.
Mesačné zasadnutie bankovej rady NBS o menovom vývoji a úrokových sadzbách sa uskutoční v utorok, teda v ten istý deň, kedy Štatistický úrad SR zverejní septembrové údaje o zahraničnom obchode. Značný obchodný deficit SR bol v tomto roku hlavným dôvodom pre opatrnú politiku NBS. Banka ignorovala nízku infláciu a regionálny trend redukcie úrokových sadzieb, pričom svoju hlavnú dvojtýždňovú reposadzbu držala na úrovni 8,25 %. „Vyskytli sa určité diskusie o redukcii sadzieb, a zdá sa, že sa k nemu približujeme. Neočakávam však, že zmena sadzieb nastane v tomto mesiaci,“ povedal analytik banky ČSOB Marek Gabriš. Bilancia zahraničného obchodu SR vykázala signály zlepšenia, pričom obchodný deficit v auguste medziročne klesol tretí mesiac za sebou. Analytici predpovedajú, že priaznivý trend bude pokračovať až do konca tohto roku.
Aj guvernér NBS Marián Jusko vyjadril opatrný optimizmus ohľadne vyhliadok obchodnej bilancie počas zvyšku tohto roku, čo podľa jeho slov môže poskytnúť priestor pre uvažovanie o uvoľnení menovej politiky. Ďalší predstavitelia NBS sa však vyjadrili na začiatku októbra konzervatívne a povedali, že deficit vo výške 52,7 mld. Sk za prvých osem mesiacov tohto roku je stále problémom pre malú a otvorenú slovenskú ekonomiku. „Hoci je určitá šanca, že redukcia sadzieb nastane už v októbri, je pravdepodobnejšie, že sa tak nestane. Séria zlepšujúcich sa ukazovateľov pravdepodobne nie je pre centrálnu banku dostatočným argumentom,“ povedal analytik Tatra Banky Robert Prega. Niektorí analytici tiež povedali, že NBS zrejme nechce vysielať signál o uvoľňovaní menovej politiky pred tým, ako kabinet schváli štátny rozpočet na rok 2003. Ministerstvo financií v súčasnosti rokuje o prísnych opatreniach, zameraných na redukciu fiškálneho deficitu. „Mohlo by sa to vnímať tak, že riziká, ktoré spôsobili aprílové zvýšenie sadzieb, pominuli, čo by do určitej miery oslabilo pozíciu ministerstva financií pri presadzovaní reštriktívnych opatrení,“ povedal ekonóm Slovenskej Sporiteľne Juraj Kotian.