Medziročná dynamika rastu cenovej úrovne by sa mala podľa Národnej banky Slovenska (NBS) v závere roka mierne zrýchliť. Koncoročná úroveň celkovej aj jadrovej inflácie podľa NBS pravdepodobne nedosiahne spodnú hranicu programových intervalov. Informoval o tom hovorca NBS Ján Onda. Aktualizovaný menový program počíta s infláciu v pásme 3,5 až 4,9 % a jadrovou infláciu v intervale 3,2 až 4,7 %.
V októbri dosiahla celková aj jadrová inflácia nižšiu dynamiku vývoja v porovnaní s očakávaniami NBS, čo súviselo predovšetkým s cenovým vývojom potravín. Infláciu tlmilo aj posilňovanie slovenskej koruny a zníženie cien ropy. Spotrebiteľské ceny tak determinovali najmä ponukové faktory. Apreciačné tlaky pozastavili intervencie NBS na devízovom trhu a zníženie kľúčových úrokových sadzieb v polovici mesiaca o 1,5 percentuálneho bodu.
Vplyv rastúceho domáceho dopytu sa do značnej miery prejavil vo vývoji obchodnej bilancie, ktorá sa v októbri medziročne zhoršila. V kumulatívnom vyjadrení deficit zahraničného obchodu za desať mesiacov dosiahol úroveň minulého roka.
S ohľadom na menový vývoj Banková rada NBS ponechala v piatok platné úrokové sadzby pre jednodňové sterilizačné obchody na úrovni 5,0 %, pre jednodňové refinančné obchody na 8,0 % a limitnú úrokovú sadzbu pre dvojtýždňové repotendre na 6,5 %.
Banková rada NBS prerokovala aj správu o výsledku svojho hospodárenia za tri kvartály, keď vykázala stratu v objeme 14,3 mld. Sk. Ovplyvnilo ju najmä posilnenie slovenskej koruny voči euru a doláru. Vývoj koruny voči euru a doláru bude podľa NBS aj v nasledujúcom období výrazne ovplyvňovať hospodársky výsledok NBS.