Súčasný vývoj kurzu slovenskej koruny voči euru považuje Národná banka Slovenska (NBS) za akceptovateľný. Ako v rozhovore pre agentúru SITA potvrdila viceguvernérka centrálnej banky Elena Kohútiková, NBS je stále v prípade potreby pripravená prijať korekčné opatrenia, ak by nebol vývoj kurzu v súlade s vývojom ekonomických fundamentov.
„Centrálna banka situáciu v súčasnosti dôkladne sleduje a v prípade potreby je pripravená zasiahnuť,“ povedala Kohútiková. Podľa nej možné prípady vyžadujúce priamy či nepriamy zásah centrálnej banky zahŕňajú vysokú volatilitu kurzu koruny voči euru, resp. prílišný odklon kurzu od prijateľnej úrovne v dôsledku ekonomických (napríklad kapitálových pohybov) alebo neekonomických faktorov.
Slovenská koruna v strede týždňa otvárala na 43,580 / 640 SKK/EUR, kopíruje tak utorkovú zatváraciu úroveň. Koruna v porovnaní s predchádzajúcim týždňom mierne posilnila z hodnôt blížiacich sa k úrovni 44 SKK/EUR.
Ako viceguvernérka zodpovedná za menovú oblasť uviedla, „nad vývojom kurzu eura voči doláru nemôžme vysloviť radosť, keďže nás to zasahuje hlavne v oblasti dovozu surovín“, kurz slovenskej koruny voči doláru však centrálna banka ovplyvniť nemôže.
Posilnenie eura voči doláru počas noci spôsobilo posilnenie kurzu koruny voči americkej mene oproti utorkovým záverečným hodnotám. Ráno ho banky kótovali na 50,960 /51,100 SKK/USD, zatiaľ čo v predchádzajúcich dňoch kurz presahoval hodnotu 51 SKK/USD. Euro totiž voči doláru kleslo začiatkom tohto týždňa na úrovne blízke rekordným minimám.
Viceguvernérka tiež vyjadrila spokojnosť s doterajším vývojom inflácie, ktorá sa od polroka dostala na jednociferné hodnoty z tohtoročných maxím zaznamenaných v marci (16,6 %). „Tento rok nevidím žiadne významnejšie nebezpečenstvo, ktoré by mohlo výraznejšie ovplyvniť koncoročný cieľ inflácie,“ povedala Kohútiková, podľa ktorej tak koncoročná miera inflácie bude bližšie k dolnej hranici centrálnou bankou očakávaného intervalu 8,8 – 9,9 %. Koridor pre budúcoročnú mieru inflácie NBS stanoví v menovom programe zverejnenom v decembri, podľa E. Kohútikovej by sa však mohla miera inflácie ku koncu roka 2001 dostať na úroveň 6 – 7,5 %. Podľa zatiaľ posledných zverejnených údajov spotrebiteľské ceny ku koncu septembra zaznamenali rast vo výške 8,7 %.