Slovenské hospodárstvo v budúcom roku porastie o 2,2 %. Očakáva to Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej najnovšej prognóze, ktorú zverejnila v utorok. Oproti poslednej prognóze zo septembra tak svoj odhad budúcoročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) mierne navýšila o 0,1 percentuálneho bodu. Očakávania rastu HDP pre rok 2015 centrálna banka upravila zo septembrových 3,2 % na 3,1 %. V tomto roku pritom podľa NBS ekonomika porastie o 0,9 %, čo je rovnaký rast ako predpovedala v septembri.
Ako na utorňajšej tlačovej konferencii NBS uviedol jej guvernér Jozef Makúch, naďalej by mal byť hlavným zdrojom rastu ekonomiky export, pričom v horizonte predikcie by sa k nemu mal pridať aj domáci dopyt, čím by mal byť vývoj HDP viac vyvážený. „Hlavným rizikom smerom k nižšiemu rastu zostáva, podobne ako v predchádzajúcej predikcii, zahraničný dopyt a potreba dodatočných konsolidačných opatrení,“ tvrdí guvernér.
Podľa člena bankovej rady NBS Jána Tótha stojí za miernym navýšením tohtoročného odhadu rastu hrubého domáceho produktu expanzívnejšia rozpočtová politika vlády, ako sa pôvodne očakávalo. Tá je podporovaná predovšetkým jednorazovými opatreniami. Pre rok 2015 je zase za miernym znížením prognózy rastu ekonomiky prehodnotenie úrovne zahraničného dopytu.
Centrálna banka okrem miernych úprav prognóz rastu hrubého domáceho produktu v aktuálnej predikcii pristúpila aj k zníženiu výhľadu rastu spotrebiteľských cien. Priemerná harmonizovaná inflácia by tak mala v tomto roku dosiahnuť 1,5 % a v budúcom roku 1,3 %. V oboch prípadoch NBS zrevidovala prognózu rastu cien zhodne o 0,2 percentuálneho bodu nadol. Pre rok 2015 zostáva predikcia inflácie bez zmeny na úrovni 1,8 %.
„Pomerne nízky rast cien by mal reflektovať slabý spotrebiteľský dopyt, pokles cien energií a stabilizáciu cien potravín a tlmiť by ho mala aj cyklická pozícia ekonomiky,“ uviedol guvernér Makúch s tým, že v roku 2015 by malo zrýchlenie rastu cien podporiť aj naštartovanie domáceho dopytu. „Rizikom vývoja cien sú predovšetkým odlišné ceny komodít, v porovnaní so zakomponovanými technickými predpokladmi, kde sa predpokladá ich pokles, resp. stabilizácia,“ dodal.
V odhade zamestnanosti výraznejšie zmeny centrálna banka neavizuje. V tomto roku by mala zamestnanosť poklesnúť o 0,8 % a následne by mala začať mierne stúpať o 0,3 % v roku 2014 a o 0,5 % v roku 2015. Odhad rastu nominálnych miezd NBS pre tento rok ponechala na úrovni 2,6 %. Pre budúci rok ho navýšili o 0,4 percentuálneho bodu na 3,2 % najmä zapracovaním dohodnutého zvyšovania platov vo verejnej správe. Reálne mzdy by tak v tomto roku mali stúpnuť o 1,1 % a o rok o 2 %.