Názory investorov a predstaviteľov štátu na konečnú cenu za 49-percentný podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle, a.s. (SPP) sú rôzne. Ako povedal minister financií Ivan Mikloš po stredajšom rokovaní vlády konzorcium nemeckého Ruhrgasu a francúzskej firmy Gaz de France a štát majú rozdielny názor na to, do akej miery sa môžu niektoré položky zahrnúť do oprávok a či sú teda reálne alebo nie. Obidve strany v súčasnosti intenzívne rokujú o týchto položkách.
Mikloš reagoval aj na medializovanú informáciu, že doplatok za minoritný podiel v SPP môže byť aj záporný. „Teoreticky je možné všetko, ale nepredpokladám že by sa to stalo,“ uviedol Mikloš. Predstavitelia vlády v júli uviedli, že k základnej cene za 49 % akcií SPP by mali investori doplatiť približne 3 mld. Sk. Podľa Mikloša túto sumu vyčíslil SPP a predstavuje čiastku v prípade, ak by sa žiadne položky nezahrnuli do oprávok. Celkovo Fond národného majetku SR (FNM) zinkasoval za predaj podielu v SPP 120,96 mld. Sk.
Slovenská strana a konzorcium investorov by sa mali vyjadriť k návrhu o doplatku, ktorý je zahrnutý v audítorskej správe, do polovice januára 2003. Ako uviedol zástupca privatizačného poradcu vlády Credit Suisse First Boston (CSFB) Michal Šušák, ak sa obidve strany dohodnú a budú akceptovať vzájomné pripomienky, rozdiel medzi konečnou a základnou kúpnou cenou za 49 % akcií SPP sa tiež vyrovná do polovice januára budúceho roka. V prípade, že by strany aj po rokovaniach trvali na svojich rozdielnych stanoviskách, audit by sa musel zopakovať s inou audítorskou spoločnosťou.
V pondelok 2. decembra sa stretli predstavitelia MH a privatizačného poradcu vlády CSFB, ktorý informoval, ako audítorské spoločnosti Deloitte and Touche a KPMG vypracovali audítorskú správu. „Prezentovali sme náš názor na správu audítorskej spoločnosti a tiež princípy vypracovania správy, ktoré sa odrazili v určení vlastného imania spoločnosti potrebného na dorovnanie ceny,“ uviedol Šušák.
Vlastníkom 49-percentného podielu v SPP sa stalo konzorcium Ruhrgasu a GDF. FNM zostal 51-percentným akcionárom SPP, pričom Ruhrgas a GDF si 49-percentný podiel rozdelili na polovicu, každý získal po 24,5 % akcií SPP. Do akcionárskej štruktúry SPP môže v budúcnosti vstúpiť aj ruský koncern Gazprom, ktorý podľa podpísaných transakčných dokumentov vlastní opciu na kúpu tretinovej časti z predávaného 49-percentného podielu v slovenských plynárňach.