ČLÁNOK
Nastal čas zvratu na akciových trhoch?
11. marca 2009
Nastal čas zvratu na akciových trhoch?
Globálny vývoj na svetových trhoch v roku 2008 jednoznačne potvrdil, že svetová ekonomika sa dostala do recesie. A dostať svetovú ekonomiku do pozitívnych čísiel určite neprebehne zo dňa na deň. Včerajšie oživenie obchodovania na finančných trhoch nabáda mnohých k otázke, či už nastal bod zvratu a či teda dochádza k rastu cien finančných aktív
K určitému oživeniu došlo po večerných vyjadreniach šéfa amerického FEDu Bena Bernankeho, ktoré boli plné optimizmu, najmä potom ako americká banka Citigroup vyhlásila zisky za prvé dva mesiace tohto roka. „Akciové indexy hneď výrazne posilnili – Index Dow Jones viac ako 5 % , S&P 500 posilnil o 6,3 % a NASDAQ o 4,8 % ťahané najviac bankovým sektorom. Tieto správy sa taktiež okamžite prejavili návratom investorov k riziku, čo môžeme badať aj na posilnení mien susedných štátov, kde napr. česká koruna včera zhodnotila voči Euru o viac ako 2,3 percenta,“ povedal Karol Piovarcsy, manažér Saxo Bank pre strednú Európu.
Jedno z obchodných pravidiel však hovorí “nakupuj na základe povrav a predávaj na základe faktov.“
„A pravé fakty, teda fundamenty zostávajú nezmenné, čo môžeme vidieť najmä na pretrvávajúcich nízkych cenách komodít, napríklad ropy, či mede. Taktiež posledné správy o exporte Číny, ktorý klesol o hrozivých 25,7 percent, hoci sa predpokladalo len 1% poklesu, nám ukazujú, že reálna ekonomika je naďalej ochromená a spomaľujúci dopyt naďalej figuruje, ako hlavný fundament,“ dodáva Piovarcsy.
Vyhlásenie Bena Bernankeho prináša zdanie, že nastal čas zvratu. Nastal však skutočne zvrat na akciových trhoch, alebo ešte treba počkať s investíciami?
Nedá sa povedať, že v tomto čase hospodárskej krízy nemá zmysel investovať do akcií, pretože aj v tomto období existujú akcie s potenciálom rastu. Naďalej je možné zarábať na poklese kurzov akcií. V roku 2009 je teda možné doporučiť kupovať akcie firiem, ktoré spĺňajú tieto parametre:
· Akcie ‘fastfood’ firiem a lacných supermarketových reťazcov
· Akcie farmaceutických spoločností – hlavne tých, čo produkujú generiká.
· Akcie telekomunikačných firiem – s hlavným podielom zo stabilného segmentu. Veľa z nich navyše poskytuje zaujímavý dividendový výnos silne atraktívny v dobe nízkych úrokových sadzieb.
· Monopolné spoločnosti – majú dostatok hotovosti, nízke zadlženie, stabilný dopyt po ich produktoch.
· Poisťovne venujúce sa neživotnému poisteniu – tieto spoločnosti neinvestujú také sumy na kapitálových trhoch ako životné poisťovne, preto nie sú tak citlivé na výkony akciových a kreditných trhoch. Naviac sa všeobecne na trhu neživotného poistenia očakáva zvyšovanie sadzieb (tzv. hard market), a to i napriek tomu, že tohtoročná hurikánová sezóna nepriniesla žiadne silné poistné plnenie.
· Utility – distributéri elektriny, plynu, vody a výrobcovia elektriny. Ich výnosy nie sú a nebudú tak zasiahnuté spomalením ekonomík, pretože ich výstupy sú predávané na niekoľko mesiacov dopredu. Naproti tomu palivo a energie ako vstup zásadne zľavili. Sledujte však ukazovatele ich zadlženia.
· Neskôr v roku 2009 je možné doporučiť kupovať výrobcov hardwaru, a to vtedy ak ekonomika prejaví známky oživenia. Výrobcovia hardwaru sú zvyknutí na prostredie deflácie. Tento rok budú ťažiť z výrazne nižších cien priemyselných kovov. Taktiež oslabenie mien novo sa rozvíjajúcich ekonomík Ázie je pre nich výhodou.
· Podľa mnohých analýz sú letecké spoločnosti na recesiu pripravenejšie ako kedykoľvek predtým. Minulý rok vysokých cien ropy totiž celý sektor prinútil k obmedzovaniu kapacít a prísnejšej nákladovej politike. Obtiažne podmienky pre získavanie úveru a leasing obmedzuje vznik nových nízko nákladových aerolinek.
· Pokiaľ ste presvedčení, že ceny energií už svoje dno našli, potom skôr ako komodity samotné, je možné doporučiť kupovať akcie ťažobných spoločností, ktoré boli vypredávané ďaleko viacej ako komodity, a to preto že mnohé majú naďalej značnú zásobu hotovosti.
I keď akcie a akciové indexy sú pomerne nízko, je možné naďalej doporučiť špekulovať na pokles akcií:
· Developerov a maloobchodníkov – na trhoch (Veľká Británia, Švédsko, Dánsko) dovtedy profitujúci z úverového boomu.
· Spoločnosti venujúce sa zábave pre široké masy – tieto spoločnosti sú často silno zadlžené a sú citlivé na deflácii. Pri nami predvídanej vysokej nezamestnanosti nie je možné čakať plné kiná, reštaurácie a zábavné parky.
KURZY
24. 12. 2024
USD | 1,040 | 0,000 |
CZK | 25,135 | 0,030 |
GBP | 0,828 | 0,002 |
HUF | 411,730 | 2,970 |
CAD | 1,499 | 0,001 |