Nastal čas, aby sa Európa pohla dopredu
Brown však bude doma čeliť požiadavkám euroskeptikov požadujúcich referendum, premiér Robert Fico očakáva, že nová európska zmluva prejde v Národnej rade SR bez väčších problémov
Britský premiér Gordon Brown privítal v piatok dohodu o novej zmluve Európskej únie, pričom zdôraznil, že nastal čas „aby sa Európa pohla dopredu.“ Ako povedal, dohoda, ktorú sa podarilo schváliť po dvoch rokoch dohadovania sa, konečne umožní 27-člennému bloku zamerať sa na podstatné záležitosti a nielen na vnútorné inštitucionálne rozpory.
Brown však bude doma čeliť požiadavkám euroskeptikov požadujúcich referendum. Aj keby sa postavil proti ich výzvam, čelil by zložitej úlohe presadiť ratifikáciu zmluvy v londýnskom parlamente, kde má schvaľovanie zmlúv Európskej únie búrlivú históriu. Brown tvrdí, že na summite EÚ v Lisabone ustrážil suverenitu Británie obhájením „červených línií“ umožňujúcich Londýnu rozhodovanie v množstve politických oblastí. „Reformná zmluva bola teraz schválená. Ustrážili sme červené línie Spojeného kráľovstva. Britský národný záujem bol ochránený,“ uviedol v súvislosti s opatreniami, ktoré Londýn požadoval za súhlas s dohodou.
„Teraz nastal pre Európu čas, aby sa pohla vpred a venovala celé naše úsilie otázkam týkajúcim sa obyvateľov Európy: ekonomický rast, pracovné príležitosti, klimatické zmeny a bezpečnosť,“ dodal.
Britskí euroskeptici, vrátane najväčšej opozičnej Konzervatívnej strany, využili lisabonský summit, aby poukázali na svoju požiadavku na referendum. V blízkosti dejiska summitu uložili obrovskú hlasovaciu schránku s nápisom „chcem referendum.“ „Je to odkaz Gordonovi Brownovi, aby prestal klamať britský ľud,“ povedal predseda referendovej kampane Derek Scott, bývalý ekonomický poradca Tonyho Blaira. Ak Brown odolá tlaku na plebiscit, jeho vláda bude musieť novú zmluvu ratifikovať v parlamente na budúci rok.
Európske vlády majú formálne podpísať reformnú zmluvu EÚ v decembri, po čom všetky členské štáty budú mať rok na ratifikáciu, kým vstúpi do platnosti podľa plánu 1. januára 2009.
Slovenský premiér Robert Fico očakáva, že nová európska zmluva „prejde v Národnej rade SR bez väčších problémov.“ Vyhlásil to po maratóne rokovaní európskych lídrov v Lisabone, ktoré sa skončili dohodou o novom dokumente. Text s názvom Lisabonská zmluva majú predstavitelia krajín Európskej únie podpísať 13. decembra v hlavnom portugalskom meste. „EÚ ma za sebou šesťročnú tortúru a sme presvedčení, že obsah zmluvy urobí úniu efektívnejšou,“ komentoval premiér. Fico zároveň vyjadril presvedčenie, že „v budúcnosti sa Európska rada bude venovať aj iným problémom rovnako intenzívne ako vlastným inštitúciám.“