To, že centrálna banka chce prevziať kompetencie Úradu pre finančný trh povedal na okrúhlom stole týždenníka The Economist guvernér Národnej banky Slovenska Marián Jusko. Onedlho sa objavil názor štátneho tajomníka Ministerstva financií SR Viliama Vaškoviča, ktorý guvernéra podporil.
Východiskom je štúdia Inštitútu menových a finančných štúdií Národnej banky Slovenska. Materiál uvádza existenciu integrovaného dohľadu mimo centrálnej banky v troch škandinávskych kraijnách. Model integrovaného dohľadu v rámci centrálnej banky, ktorý je vzorom pre Slovensko, funguje v Singapúre, na Holandských Antilách a Kajmanských ostrovoch. Okrem týchto krajín sa spomína Írsko, kde má dohľad sídliť v centrálnej banke. Štúdia nespomína Financial Services Authority, ktorá funguje mimo Bank of England už niekoľko rokov, či skúsenosti zo susedného Maďarska alebo prípravy na integráciu dohľadu mimo centrálnej banky v susednom Rakúsku.
Umiestnenie dohľadu nad celým finančným trhom zdôvodňuje štúdia niekoľkými faktormi. Prvým je rozpočtová nezávislosť, teda to, že Národná banka Slovenska je financovaná z vlastných prostriedkov. Ďalším je personálna a operačná nezávislosť. Významným momentom pri presune Úradu nad finačným trhom do pôsobenia centrálnej banky je veľká koncentrácia moci v rámci jednej inštitúcie. Pozitívnym momentom, ktorý hovorí v prospech integrácie ÚFT s Národnou bankou Slovenska je podľa štúdie to, že centrálna banka má k dispozícii infraštruktúru, ktorá súvisí s informáciami o finančnom trhu, nehovorí však o tom, že Národná banka Slovenska nemá vôbec vybudované informačné systémy, ktoré by súviseli s podstatnými aspektmi fungovania kapitálového trhu.
Štúdia Národnej banky Slovenska tvrdí, že integrácia Úradu pre finančný trh si nevyžiada veľké zmeny v zákonoch a pôjde skôr len o technické úpravy. Zákony však nehovoria len o dohľade, ale najmä o povoľovacej činnosti. Všetky podstatné zákony a podzákonné normy bude treba „prekopať“.
Okrem iného štúdia opomenula pracovný materiál OECD z tohto roku, či štúdiu Svetovej banky z konca deväťdesiatych rokov minulého storočia, ktoré podporujú umiestnenie dohľadu mimo centrálnej banky. ÚFT by sa mal do Národnej banky Slovenska integrovať do konca roku 2004. V tomto roku by Slovensko malo vstúpiť do Európske únie a fakticky sa stratí výkon menovej politiky, pretože tú bude vykonávať Európska centrálna banka.