ČLÁNOK




Napriek neistote investori nepodliehajú panike
28. septembra 2001

Zahraniční investori, ktorí vkladali značné prostriedky do finančných aktív rýchlo rastúcej americkej ekonomiky a tým podporujúci kurz dolára sú čoraz viac znepokojení cenami amerických akcií a obligácií. To, že investori vystupujú z pozícií, ktoré majú vo finančných aktívach vydaných v amerických dolároch a predávajú ich, môže zneistiť pozície americkej meny, ktorá posilňovala posledných dva a pol roka. Kvôli teroristickým útokom v USA stúpa neurčitosť perspektívy americkej ekonomiky. Nikto nevie presne povedať ako dlho bude trvať recesia. Riziková prémia pri investovaní do amerických akcií stúpla.

Napríklad Credit Lyonnais Asset Management mal začiatkom septembra v správe aktíva v hodnote 37 mld. USD a 16% z nich pripadalo na americké akcie. Teraz tento podiel klesol na 15%. Nie je to prudké zníženie podielu, pretože investori sa zatiaľ neponáhľajú s predajom finančných aktív vydaných v americkej mene. Na trhu zatiaľ nie sú príznaky panického predaja.

Ani americký dolár nezaznamenal prudký pokles. Jeho kurz sa od 11. septembra tohto roku znížil vo vzťahu v euro o 3% a vo vzťahu k japonskému jenu o 3,6%. V prípade rastu kurzu japonského jenu musela niekoľko raz proti nemu intervenovať japonská centrálna banka. Súčasne je však kurz dolára voči týmto menám silnejší ako na začiatku tohto roku. Napríklad kurz samotného eura je v súčasnosti o 21% nižší ako pri zavedení spoločnej meny začiatkom roku 1999.

Perspektíva začiatku vojenských operácií však znervózňuje klientov niektorých investičných bánk. Napríklad UBS Warburg oznámila, že minulý týždeň zaznamenala čistý odliv aktív 1,6 mld. USD. Je to najvyšší ukazovateľ za obdobie posledných viac ako troch rokov. Spoločnosť Rothschild Asset Management, ktorá riadi aktíva v hodnote 38 mld. USD začala predávať časť amerických a európskych obligácií a namiesto nich nakupovať akcie európskych firiem. Aj japonskí investori začali uzatvárať pozície v USD.

Kurz dolára sa neznížil tak prudko preto, lebo na svete nie je veľa regiónov kde by sa dali bezpečne investovať finančné prostriedky. Nikto vlastne netuší kde a ako sa dá investovať tak, aby sa dalo predísť riziku, pretože nievie ako sa bude vyvíjať geopolitická situácia. Väčšina investorov sa preto snaží obrátiť svoju pozornosť na štátne dlhopisy, ktorá sa stávajú jedným z najbezpečnejších finančných nástrojov.

Napriek neistote, ktorá panuje na finančných trhoch, Credit Suisse, vo Švajčiarsku druhá najväčšia banka, sa rozhodla, že ako prvá zahraničná spoločnosť po teroristických umiestni na Newyorskej burze cenných papierov (NYSE) akcie. Predstavitelia banky oznámili, že nevideli zmysel v tom, aby menili termín umiestnenia akcií. Credit Suisse týmto predbehlo svojho konkurenta, nemeckú Deutsche bank, ktorá oznámila že je pripravená vydať globálne depozitné poukážky (GDR).

Uvedenie Credit Suisse na americkej burze považuje jej vedenie za logický krok, pretože ako vedúca svetová finančná inštitúcia operuje aj na amerických trhoch finančných služieb. Aj ukazovatele jej najväúčšieho konkurenta Union Bank of Switzerland sú závislé od operácií v USA. Kvôli tomu kúpila UBS minulý rok brokerskú za 13,2 mld. USD spoločnosť PaineWebber, ? Credit Suisse zaplatila 12,2 mld. USD za investičnú banku Donaldson, Lufkin & Jenrette. Okrem iného netreba zabúdať, že dcérskou firmou. Credit Suisse je investičná banka Credit Suisse First Boston, ktorá aktívne funguje aj v USA. Obe banky venujú fondu na pomoc obetiam teroristických útokov po 5 mil. švajčiarskych frankov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS