ČLÁNOK




Nálada v slovenskej ekonomike sa nezlepšila ani v januári
29. januára 2016

Nálada v slovenskej ekonomike sa ani v úvode roka nezlepšila. Trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu v januári medzimesačne klesol o 0,7 bodu na 98,3 bodu. Dôvodom bol podľa Štatistického úradu SR negatívny vývoj v stavebníctve, službách a čiastočne i v obchode, kým v priemysle a medzi spotrebiteľmi dôvera vzrástla. Aktuálne indikátor zaostáva za hodnotou rovnakého obdobia minulého roka o 5,4 bodu a za úrovňou dlhodobého priemeru o 5,8 bodu.

Ako povedal analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub, už štvrtý mesiac v rade sa dôvera mierne zhoršuje. “Aj keď ide o drobné zmeny rádovo v desatinách bodu, situácia sa postupne otáča. A to aj napriek tomu, že ekonomike sa darí dobre a rastie. Je to dané tým, že eufória z oživenia opadá. Nálada je tak horšia medzimesačne aj medziročne. Prepad dôvery ako celku nezastavilo ani výrazné zlepšenie v priemysle,“ skonštatoval Kozub.

Celkový pokles ekonomického sentimentu na prelome rokov je podľa analytika VÚB banky Andreja Aradyho v súlade s očakávaniami na mierne spomalenie rastu ekonomiky na začiatku roku 2016. “Ekonomika totižto stratí veľkú časť predošlej podpory verejných investícii. Väčšina z nich bola ukončená pred vypršaním eurofondov z predošlého programového obdobia na konci minulého roka,“ skonštatoval Arady.

Indikátor dôvery v priemysle sa v januári oproti decembru zvýšil o 16,6 bodu na 11,3 bodu. Tým presiahol o 9,3 bodu úroveň dlhodobého priemeru a predstavuje podľa úradu najvyššiu hodnotu od januára 2011. Vývoj indikátora ovplyvnilo očakávané zvýšenie produkcie na najbližšie tri mesiace a zvýšenie celkového počtu objednávok. “Slovenský priemysel je predovšetkým zameraný na export a preto sa nálada a očakávania v ňom citeľne z mesiaca na mesiac menia podľa aktuálnych správ zo zahraničia,“ doplnil analytik VÚB banky Andrej Arady.

Podľa Kozuba ide v rámci indikátora dôvery v priemysle o veľký jednorazový skok. Nedá sa však podľa neho povedať, že by to bolo neobvyklé, aby výsledky takto kolísali. “Ale práve tie bývajú často len jednorazové, bez dlhodobého efektu. Preto aktuálnej hodnote nemožno prisudzovať tak veľký význam, obzvlášť, ak dlhodobý priemer je výrazne nižší,“ povedal Kozub. Ako dodal, priemysel by mal byť pozitívny i v ďalších mesiacoch, aj keď neočakáva, že tak razantne, ako pri januárových dátach.

Indikátor dôvery v stavebníctve klesol o štyri body na mínus 9,5 bodu vplyvom nepriaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok. Aktuálny výsledok prevyšuje dlhodobý priemer o 17,5 bodu. Indikátor dôvery v obchode s hodnotou 10 bodov klesol o 0,7 percentuálneho bodu, a to vplyvom negatívneho hodnotenia súčasných podnikateľských aktivít a stavu zásob.

Indikátor dôvery v službách v januári poklesol. Jeho hodnota mínus 0,3 bodu sa v porovnaní s decembrom znížila podľa úradu o dva percentuálne body. Na vývoj indikátora vplývali negatívne hodnotenia očakávaného dopytu. Podnikateľskú situáciu ako aj dopyt za posledné tri mesiace respondenti hodnotili pozitívnejšie.

Spotrebiteľská atmosféra sa opäť zlepšila a v januári dosiahla svoje 13-mesačné maximum. Oproti decembru 2015 sezónne očistený indikátor spotrebiteľskej dôvery s hodnotou mínus 5,3 bodu vzrástol o 4,6 bodu v dôsledku zvýšenia dôvery pri všetkých zložkách, no najmä pri odhadovanom vývoji nezamestnanosti. Aktuálny výsledok po sezónnom očistení bol o dva body priaznivejší ako v rovnakom období minulého roka a prevyšoval i dlhodobý priemer.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 1. 2025

USD 1,029 0,011
CZK 25,150 0,013
GBP 0,834 0,005
HUF 416,250 0,520
CAD 1,480 0,008

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS