ČLÁNOK




Nálada v slovenskej ekonomike klesla, dôvera podnikateľov si zapísala rekordné prepady
29. apríla 2020

 Nálada v slovenskej ekonomike sa v apríli zhoršila. Trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu v apríli medzimesačne klesol o 14,1 bodu na 83,8 bodu. Je to po sezónnej úprave podľa Štatistického úradu SR najnižšia hodnota indikátora zaznamenaná od októbra 2009. „Dôvera sa výrazne prepadla vo všetkých štyroch sledovaných hospodárskych odvetviach, ako aj u spotrebiteľov. Najvyšší nárast pesimizmu pri hodnotení súčasnej situácie a očakávaní v nasledujúcich mesiacoch sa prejavil najviac v službách a stavebníctve,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie podnikových štatistík Štatistického úradu SR Libuša Kolesárová. Za nimi nasledoval prepad dôvery v priemysle, menej sa prejavil pesimizmus v oblasti obchodu.

Prudký pokles bol zaznamenaný v priemysle, keď indikátor dôvery v priemysle v apríli dosiahol na stupnici od mínus 100 do plus 100 hodnotu mínus 42,3 bodu. Medzimesačne skokovo poklesol o 39,3 bodu. Nárast pesimistických postojov najvýraznejšie ovplyvnil pokles očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace a pokles objednávok. Väčšinou z dôvodu koronavírusu. V rámci rekordov prepadu nálad podľa úradu určite patrí na popredné miesta aprílové hodnotenie očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace, medzimesačne pokleslo až o 73 bodov na hodnotu mínus 63 bodov. Najväčšími pesimistami sú respondenti vo výrobe počítačov, elektronických a optických prístrojov, dopravných prostriedkov a kovov a kovových výrobkov.

Indikátor dôvery v stavebníctve v apríli oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 40 bodov na hodnotu mínus 44,5 bodu. Výsledok ovplyvnili podľa úradu nepriaznivé hodnotenia celkovej úrovne objednávok a najmä očakávaného poklesu zamestnanosti. Aktuálny výsledok je pod úrovňou dlhodobého priemeru o 20,5 bodov. Medzi najvýraznejšie faktory obmedzujúce v súčasnosti rast stavebnej produkcie zaradilo 38 % respondentov nedostatočný dopyt, 37 % finančné obmedzenia, 21 % nedostatok zamestnancov. Na základe objednávok majú firmy zabezpečenú prácu v priemere na 10,8 mesiaca.

Indikátor dôvery v obchode klesol v apríli v porovnaní s marcom o 29,6 bodu na mínus 3,3 bodu. Vplyv malo podľa úradu najmä negatívne hodnotenie súčasných, aj očakávaných podnikateľských aktivít a stavu zásob. Najvýraznejší nárast pesimizmu sa prejavil v hodnotení očakávaných podnikateľských aktivít na najbližšie tri mesiace, aprílová hodnota mínus 22 bodov sa v porovnaní s marcom znížila o 49 bodov. Negatívne hodnotenia prevládali podľa úradu vo všetkých sektoroch predaja s výnimkou maloobchodu s potravinami, nápojmi a tabakom a vo všetkých krajoch SR. Takmer rovnaký radikálny pokles o 48 bodov sa prejavil aj v hodnotení podnikateľov vývoja požiadaviek na dodávateľov.

Indikátor dôvery v službách v apríli medzimesačne klesol o 48,3 bodu a dosiahol mínus 49,3 bodu, čo je historicky najnižšia hodnota. Vývoj ovplyvnili negatívne hodnotenia vo všetkých troch komponentoch – podnikateľská situácia a dopyt za posledné tri mesiace a očakávaný dopyt. Pri hodnotení faktorov, ktoré obmedzujú podnikateľské zámery v službách prevládali najmä nedostatočný dopyt (53 %), finančné obmedzenia (33 %) a iné bariéry – nepriaznivá situácia spôsobená pandémiou koronavírusu (43 %).

V apríli 2020 sa prieskumu zúčastnilo 500 respondentov v priemysle, 340 v stavebníctve, 383 v obchode a 412 v službách. Vzorky sú reprezentatívne pre príslušné odvetvia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 12. 2024

USD 1,044 0,001
CZK 25,226 0,025
GBP 0,830 0,001
HUF 411,530 0,080
CAD 1,504 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS