ČLÁNOK




Najviac ponúk na REP predložili nemecké firmy
15. apríla 2002

Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR zaevidovalo celkovo desať ponúk na kúpu 49-percentných podielov v rozvodných podnikoch Západoslovenská energetika (ZSE), Stredoslovenská energetika (SSE) a Východoslovenská energetika (VSE). Konečný termín na predkladanie záväzných ponúk uplynul v piatok napoludnie.

Ponuky na privatizáciu najväčšieho slovenského distribútora ZSE predložili štyri spoločnosti: rakúska firma EVN a tri nemecké koncerny E.ON Energie, RWE Plus a Energie Baden-Württemberg. Nemecké spoločnosti, ktoré patria z finančného hľadiska medzi najsilnejších uchádzačov, svoj záujem o ZSE avizovali ešte v minulom roku. E.ON Energie AG je najväčším súkromným energetickým koncernom v Európe. Sídlo má v Mníchove, zastrešuje ho však düsseldorfská materská spoločnosť E.ON AG, ktorá vznikla v roku 2000 fúziou firiem Veba a Viag. Hlavným rivalom koncernu E.ON je nemecký RWE so sídlom v Essene, ktorý do boja o ZSE nasadil svoju divíziu RWE Plus. Tretím nemeckým kandidátom je spoločnosť Energie Baden-Württemberg (EnBW), ktorá je pod čiastočnou kontrolou francúzskej Electricité de France.

Stratégia nemeckých koncernov je podobná – koncentrácia na energetický biznis, odpredaj nestrategických aktív a medzinárodná expanzia. Všetky tri nemecké firmy diverzifikujú svoje podnikanie aj do iných oblastí trhu verejnoprospešných služieb ako plynárenstvo, teplárenstvo, vodné a odpadové hospodárstvo. E.ON, RWE i EnBW realizovali v minulosti rozsiahle akvizície v krajinách strednej Európy a ZSE zapadá do ich stratégie budovania pozícii v stredoeurópskom regióne. Za hlavnú výhodu svojho prípadného vstupu do ZSE považujú predstavitelia nemeckých koncernov práve možnosť prepojenia slovenskej firmy na svoje dcérske a pridružené spoločnosti v susedných krajinách.

Najmenším záujemcom, ktorý podal ponuku na kúpu ZSE, je rakúska firma EVN. Majoritným vlastníkom EVN so sídlom v meste Maria Enzersdorf je spolková krajina Niederösterreich. EVN postupovala v súťaži o všetky tri slovenské distribučky v konzorciu s rakúskym komunálnym podnikom Wien Energie, ktorý podľa dostupných informácii z tendra odstúpil. Ako pre agentúru APA uviedol generálny riaditeľ Wien Energie Karl Skyba, spoločnosť musí ako komunálny podnik pri zahraničných aktivitách zohľadňovať vlastné obmedzenia. Na užší zoznam uchádzačov o ZSE sa dostalo celkovo päť spoločností, ponuku nakoniec nepredložila len španielska Union Fenosa, ktorej akvizičná stratégia sa orientuje na krajiny Latinskej Ameriky.

Akcie VSE chcú takisto získať štyria záujemcovia. Sú to francúzska EDF International, český ČEZ, taliansky E-Noi S.p.A. a rovnako ako pri ZSE nemecká firma RWE Plus. EDF International je súčasťou francúzskeho štátneho energetického gigantu Electricité de France, ktorý je najväčšou elektrárenskou firmou v Európe. Dominantný výrobca elektriny v Českej republike ČEZ čaká na svoju privatizáciu. Česká vláda zrušila tender na predaj aktív ČEZ a distribučných firiem na začiatku tohto roka, keďže nikto z uchádzačov neponúkol ňou požadovaných 200 mld. CZK. E-Noi je talianska firma so sídlom v Miláne. Viaceré zdroje z odborných kruhov tvrdia, že spoločnosť je z medzinárodného hľadiska neznámym hráčom v energetickom sektore. Donedávna sa v médiách objavovali informácie o americkom záujemcovi ENOI, ktorým mala byť spoločnosť Entergy New Orleans. Uchádzačom o VSE zostáva aj nemecký RWE Plus. Podľa odborníkov by vstup RWE do VSE umožnil nemeckej firme prepojenie s jej maďarskou dcérou na severovýchode Maďarska. Tender na predaj VSE vzdali spomedzi šiestich finalistov španielska Union Fenosa a rakúska firma EVN.

Najmenší záujem bol o SSE. Spomedzi šiestich uchádzačov, ktorí postúpili do finále, záväzné ponuky predložili len EDF International a E-Noi S.p.A. Tender vzdal taliansky koncern Enel, rakúske firmy ESTAG a EVN, ako aj nemecký RWE Plus.

Na piatkovom zasadnutí výberové komisie otvoria predložené ponuky za účasti notára a následne v spolupráci s jednotlivými poradcami začnú proces výberu nadobúdateľov. Zasadnutie komisií by malo pokračovať budúci týždeň. Slovenská vláda má pri predaji rozvodných podnikov troch hlavných privatizačných poradcov. Poradcom pri predaji ZSE je spoločnosť CA IB. Privatizáciu SSE riadi londýnska HSBC Investment Bank v spolupráci s J&T. Predaj podielu v najmenšom slovenskom distribútorovi VSE koordinuje slovenská vláda s francúzskou spoločnosťou BNP Paribas. Rozhodujúce slovo bude mať pri posudzovaní odporúčaní výberových komisií opäť vládny kabinet.

Výnos, ktorý môže štát za predaj distribučných podnikov získať, závisí podľa odborníkov najmä od regulačného rámca upravujúceho predajné ceny elektriny. Podľa očakávaní by mali cenové ponuky výrazne prevýšiť čistú účtovnú hodnotu privatizovaných podielov. Pri výbere najlepšieho nadobúdateľa by mala rozhodovať na 80 % ponúknutá cena. Ostatné kritéria zahŕňajú strategický zámer investora a prísľub budúceho zhodnocovania zostávajúceho štátneho podielu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 1. 2025

USD 1,039 0,001
CZK 25,166 0,045
GBP 0,836 0,001
HUF 407,950 0,700
CAD 1,504 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS