Clá, ktoré uvalili Spojené štáty americké na oceľ a hliník, sa nedotknú nijakým spôsobom výroby hliníka v spoločnosti Slovalco, a.s. v Žiari nad Hronom. Európska únia ako celok je dovozcom hliníka, čo znamená, že ho spotrebováva viac, ako sa na európskej pôde vyrobí. „A to je dobrým predpokladom na to, že nemáme problém umiestňovať výrobu, a už vôbec nie výrobu tu zo žiarskeho závodu,“ uviedol predseda vlády Peter Pellegriny dnes na brífingu v Žiari nad Hronom s tým, že takmer 30 percent výroby ostáva priamo na Slovensku. Dôvodom je rast automobilového priemyslu, ktorý je najväčším odberateľom produktov spoločnosti Slovalco.
Žiarska hlinikáreň je z väčšej časti vlastnená nórskou spoločnosťou Hydro Aluminium, ktorá patrí k významným producentom hliníka na svete. „Predseda predstavenstva a predstaviteľ nórskej spoločnosti mi potvrdil, že žiarsky závod patrí k tomu najlepšiemu, čo v rámci svojej skupiny majú, lebo vďaka ľuďom, ktorí tu pracujú, sa tu dosahuje vysoká kvalita a efektivita,“ povedal premiér a dodal, že spoločnosť Slovalco stále pracuje na tom, aby zvyšovala svoju kapacitu a udržala si náskok, ktorý má oproti svojim konkurentom. „Preto sa o pracovné miesta v Žiari nad Hronom neobávam. Teším sa, že úroveň platov tu dosahuje vysokú úroveň. Priemerný plat pracovníka tu v závode je 1 540 eur v hrubom bez manažmentu,“ dodal premiér, ktorý sa v spoločnosti zastavil aj z dôvodu jej 25-ročného výročia vzniku.
Slovalco je najväčším odberateľom elektriny na Slovensku a má špeciálne tarify a zastropovanie cien elektrickej energie. Podľa slov generálneho riaditeľa spoločnosti Slovalco Milana Veselého „hliník je kovom budúcnosti“, keďže sa v automobilovom priemysle používa stále viac. Výroba hliníka podľa neho spotrebúva veľa energie, ale tá energia sa ľudstvu vracia používaním hliníka. „Minister hospodárstva pracuje na tom, aby sa na budúci rok podarilo výrazným spôsobom znížiť elektrickú energiu aj pre ostatné slovenské podniky, ktoré majú vysokú spotrebu, prípadne sú energeticky náročné vo svojej výrobe. Ak sa všetko podarí, mohlo by dôjsť k zníženiu týchto cien pre tie najväčšie firmy rádovo v desiatkach miliónov eur. Odhad je 80 miliónov eur, ktoré by mohli ušetriť tie najväčšie firmy na poplatkoch za elektrickú energiu,“ doplnil na záver Pellegrini.
Slovalco, akciová spoločnosť v Žiari nad Hronom bola založená v roku 1993. Vznikla s cieľom modernizovať výrobu hliníka, ktorá bola zastaraná a neefektívna. Od roku 1996 pracuje nový, výkonný a ekologický závod. V súčasnosti spoločnosť prevádzkuje 226 elektrolýznych pecí a výrobná kapacita primárneho hliníka predstavuje vyše 165-tisíc ton tekutého kovu. Zamestnáva takmer 500 ľudí, ktorí sa každoročne podieľajú na produkcii tekutého hliníka.