Nezamestnanosť v Spojených štátoch vzrástla v auguste najrýchlejším tempom v porovnaní s akýmkoľvek mesiacom za ostatných šesť rokov.
Analytici poukazujú najmä na to, že zhoršenie perspektív na trhu práce môže naštartovať proces oslabovania spotrebiteľskej dôvery, ktorá bola doteraz jediným výrazným faktorom eliminujúcim „vstup“ USA do recesie.
V auguste dosiahla sezónne upravená miera nezamestnanosti 4,9%, čo je najvyššia úroveň od septembra 1997. Podľa Ministerstva práce USA v porovnaní s júlom došlo k prudkému percentuálnemu nárastu nezamestnanosti – zo 4,5% na uvedených 4,9%. Celkový počet ľudí bez práce sa v auguste ustálil na 562 000, k čomu výrazne prispelo prepustenie 113 000 zamestnancov, najmä vo výrobnom sektore. Celkový počet nezamestnaných sa nachádza tesne pod hladinou 7 miliónov ľudí. Zo štatistík ďalej vyplýva, že nezamestnanosť sa zvýšila o celé jedno percento v období kratšom ako jeden rok. V modernej americkej histórii nerástla nezamestnanosť nikdy takýmto tempom a v takom objeme s výnimkou štádií recesie.
Tento fakt obnovil obavy na finančných trhoch, že najväčšia ekonomika sveta nebude schopná uniknúť pred recesiou. Je to zároveň signál pre akciové trhy, ktoré zachvátila značná dávka paniky.
Americký dolár, ktorý ešte na začiatku minulého týždňa vykazoval rastové hodnoty po publikovaní sľubných údajov o vývoji v americkom výrobnom sektore, stratil voči euru na konci týždňa jeden cent a v piatok uzatváral na 0,9040 USD. Pokles zaznamenal voči jenu a naposledy sa obchodoval na hladine 119,8 JPY/USD. Šesťmesačné minimum vykázal voči britskej libre, kde dosiahol hranicu 1,4634 USD/GBP.
Na bleskovej tlačovej konferencii v piatok v noci prezident Bush zdôraznil, že jeho administratíva bude aj naďalej realizovať „prorastovú agendu“ a žiada v tomto smere podporu od Kongresu. Chce tiež eliminovať akékoľvek snahy pri obmedzovaní plánu na zníženie daní v objeme 1 350 miliárd dolárov v priebehu desiatich rokov. Bush vyzval Kongres, aby mu udelil osobitné právomoci pri obchodných rokovaniach a urýchlene schválil jeho energetický plán – obidve tieto rozhodnutia by podľa amerického prezidenta pomohli stimulovať rast ekonomiky.
Akciový index Dow Jones Industrial Average na konci uplynulého týždňa poklesol o 235 bodov, teda o 2,4% a uzatváral na hladine 9 605, 85 bodov. Nasdaq Composite sa znížil o 1%.
Dáta z USA zasiahli aj európske trhy – v Londýne index FTSE 100 stratil 2,6%, francúzsky CAC-40 1,5% a nemecký DAX sa znížil o 2,6%.
Ministri financií, guvernéri a prezidenti centrálnych bánk a predstavitelia regulačných orgánov v rámci Fóra pre finančnú stabilitu – FSF, ktoré vytvorila G-7 v roku 1999, na sklonku uplynulého týždňa v Londýne konštatovali, že pokračujúci pokles svetovej ekonomiky môže zvýšiť nápor na globálny finančný systém a trhy.
FSF ďalej konštatovalo, že najväčšie trhy a finančné inštitúcie reagovali „dobre a pružne“ na globálne ekonomické spomalenie, aj naďalej však bude nevyhnutná ostražitosť a opatrnosť, ak sa vystupňuje tlak na finančné inštitúcie.
Už teraz sa intenzívne uvažuje nad tým, ako zareaguje na najnovší vývoj americká centrálna banka. Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu – FOMC bude zasadať 2. októbra.