ČLÁNOK




Najkonkurencieschopnejšími krajinami v Európe sú nečlenské štáty EÚ
24. marca 2004

Európska únia zatiaľ zaostáva za svojím plánom stať sa do roku 2010 najkonkurencieschopnejšou ekonomikou vo svete.

Podľa najnovšej správy britskej poradenskej firmy Robert Huggins Associates musí EÚ začať lepšie využívať štrukturálne fondy a venovať sa rozvoju zaostalejších regiónov. Najsilnejšiu konkurencieschopnosť v rámci Európy dosiahli totiž práve nečlenské krajiny EÚ – Švajčiarsko skórovalo podľa uvedenej štúdie na prvej priečke, Nórsko na tretej. Bern si svoje miesto v rebríčku zaslúžil dobrými výsledkami v oblasti vyššieho vzdelania, výskumu a rozvoja obchodu, Oslo zabodovalo rovnako výskumom.

Na druhom mieste sa ocitol členský štát EÚ – Luxembursko. Túto úroveň však dosiahol skôr vzhľadom na vysoký stupeň ekonomického blahobytu ako kvôli iným meradlám konkurencieschopnosti.

Pri porovnaní vybraných regiónov v štátoch EÚ sa na prvých dvoch priečkach umiestnilo Fínsko a Švédsko. Fínska oblasť Uusimaa, do ktorej patrí aj hlavné mesto Helsinki, vykazuje stokrát vyššiu konkurencieschopnosť ako napríklad región Kentriki Ellada, ktorý zaujal posledné miesto. Správa preto poukázala na nutnosť zmenšiť rozdiely medzi rôznymi oblasťami EÚ.

Napriek tomu, že správa neporovnávala EÚ s USA, jeden z jej autorov povedal, že americké regióny dosahujú v tomto ohľade lepšie výsledky ako európske. Napriek tomu uviedol, že EÚ by sa pri zlepšení konkurenčných podmienok mala zamerať skôr na model škandinávskych krajín ako na americký. USA má totiž veľa veľkých korporácií, ale v Európe vedú skôr malé alebo stredné podniky.

Informovala o tom agentúra Reuters.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS