ČLÁNOK




Nadnárodné spoločnosti budú musieť informovať o daniach zaplatených v každom členskom štáte
11. novembra 2021

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok odobrili novú legislatívu, ktorá s cieľom obmedziť daňové úniky prinúti nadnárodné spoločnosti verejne informovať o daniach zaplatených v každom členskom štáte EÚ. Informovalo o tom tlačové stredisko EP.

Nová legislatíva ukladá nadnárodným spoločnostiam a ich dcérskym podnikom, ktorých ročné príjmy prevyšujú sumu 750 miliónov eur a ktoré pôsobia vo viac než jednej krajine EÚ, povinnosť informovať o daniach zaplatených v jednotlivých členských štátoch únie. Tieto informácie budú musieť byť zverejnené aj na internete.

Spoločnosťami poskytované údaje by sa na základe schváleného legislatívneho textu, na ktorého znení sa poslanci vopred dohodli so zástupcami členských štátov, mali rozčleniť na konkrétne položky, ako sú napríklad povaha aktivít spoločnosti, počet zamestnancov na plný úväzok, výška zisku alebo straty pred zdanením príjmov, suma akumulovanej a zaplatenej dane z príjmu či akumulované výnosy.

Povinnosť zverejňovať daňové informácie budú mať aj dcérske spoločnosti alebo pobočky pod stanovenou hranicou príjmov, ak vznikne podozrenie, že ich jediným účelom je pomáhať materskej spoločnosti vyhýbať sa novým pravidlám o poskytovaní informácií.

Na základe schváleného textu smernice by sa správy zamerané na daňovú transparentnosť mali venovať aj krajinám za hranicami EÚ, ktoré sa nachádzajú na zozname únie obsahujúcom jurisdikcie nespolupracujúce na daňové účely. V uznesení z januára tohto roka EP konštatoval, že 6 z 20 najväčších daňových rajov sa nachádza v EÚ. Zo štúdie riaditeľa daňového monitorovacieho strediska EÚ zároveň vyplýva, že približne 80 % presunutých ziskov v EÚ smeruje práve do daňových rajov v únii.

„Výsledok dnešného hlasovania je dlho očakávaným krokom smerom k vyššej podnikovej transparentnosti a je vo svete precedensom. EÚ musí odstrániť pláštik tajomstva zahaľujúci, kde a ako veľké nadnárodné spoločnosti podnikajú a aké dane platia v každej krajine,“ uviedol spravodajca Ibán García del Blanco (Skupina progresívnej aliancie socialistov a demokratov).

Smernica nadobudne účinnosť 20 dní po jej uverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať potom 18 mesiacov na jej transpozíciu do svojho vnútroštátneho práva. To znamená, že podniky budú musieť splniť prvé ustanovenia smernice do polovice roka 2024.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 11. 2024

USD 1,050 0,008
CZK 25,295 0,063
GBP 0,835 0,003
HUF 409,780 1,350
CAD 1,465 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS