Technológie sa dostali na dvojročné minimum. Príčinou je pokračujúca skepsa investorov, ktorú nedokázalo rozptýliť ani povzbudivé vystúpenie Greenspana pred senátom, v ktorom hovoril o malej pravdepodobnosti recesie. Na obzore sa totiž vynoril nový strašiak – inflácia. Jej rast, prvým signálom ktorého bolo minulotýždenné PPI a potvrdením tohtotýždenné CPI, je tým posledným, čo by si pri súčasnom plus mínus nulovom výkone trhu mohol hocikto želať. Tým najhorším z možných scénarov je ten, podľa ktorého bude treba potom, ako boli slovníky oprášené kvôli slovu recesia, opäť ich oprášiť kvôli ešte škaredšiemu slovu stagflácia. Nulový rast ekonomiky by v spojení s rastom cien blokoval ruky FED, ktorý by nemohol pokračovať v znižovaní sadzieb. Práve pokračujúce zníženie sadzieb je pritom považované za nevyhnutný predpoklad oživenia americkej ekonomiky.
Rast cien je zvlášť pri súčasnom stave americkej a teda aj svetovej ekonomiky reálnym strašiakom. Jedným z rozhodujúcich faktorov ich vývoja pritom v minulom roku bola a v tomto roku pravdepodobne opäť bude cena ropy respektíve cena energií ako takých. Táto prešla v posledných dvoch rokoch dramatickým vývojom, napríklad cena ropy síce v posledných týždňoch klesla tesne pod 30 USD za barel, napriek tomu sa stále nachádza vysoko nad úrovňou povedzme rok starých prognóz. Možnosť opätovného návratu nad hranicu 30 USD a pokračovania rastu na nové maximá nie je úplne nepravdepodobná, napríklad Morgan Stanley uvádzal už na začiatku roku možnosť ceny ropy medzi 40 až 50 USD za barel ako jedno z veľkých potencionálnych prekvapení tohto roku.
V súvislosti s energetikou v USA bol zverejnený zaujímavý artikel na finančnej časti MSN portálu. V Jubakovom článku zverejnenom na adrese http://moneycentral.msn.com/articles/invest/jubak/6210.asp sa píše o energetickej kríze v Kalifornii. Podľa Jubaka sa jedná o permanentný systémový problém a čo je najhoršie, obdobne ako v Kalifornii sa bude prejavovať aj v ostatných častiach Spojených štátov. Príčinou je dlhodobé zaostávanie ponuky za rastom dopytu, dané viacerými faktormi – od nízkej rentability v sektore až po odpor obyvateľstva k výstavbe elektrární v blízkosti miest. Podľa Jubaka je sektor za poslednú dekádu hlboko podinvestovaný.
Jubak vo svojom článku odporúča kupovať emisie energetických spoločností. Pokiaľ by sa jeho pesimistický pohľad na vývoj US energetiky stal skutočnosťou, bola by o veľmi zlá správa pre ostatné sektory, a to nie len v Amerike.
Autor je analytikom spoločnosti P67 value spol. s r.o., člen skupiny Penta Holding