ČLÁNOK


,

Na Slovensku ceny stúpajú
28. apríla 2003

Zatial co na Slovensku ceny nehnutelností závratne stúpajú, v celosvetovom meradle experti predpovedajú krízu realitného trhu. Opierajú sa pri tom o tvrdenia nedávnej analýzy Medzinárodného menového fondu (MMF), v ktorej riaditel výskumu Kenneth Rogoff uvádza, že taký

prudký rast cien nehnutelností, aký v posledných piatich rokoch zaznamenali Velká Británia a USA, pravdepodobne skoncí krachom. Preložené do reci císiel, bude to znamenat prepad cien minimálne o 14 percent v nasledujúcich štyroch rokoch.

Záujem o stred Európy

Analýza MMF nie je priaznivou správou pre investorov. Ak by v budúcich rokoch ceny klesli, alebo hoci len stagnovali, prídu o zisky. Na Slovensku, ako aj vo väcšine asociovaných krajín, taká situácia zatial nehrozí, pretože len malá cast obyvatelov investuje svoje peniaze do nákupu dalších nehnutelností na prenajímanie. Väcšina domácností má dost starostí zadovážit si byt ci rodinný dom na vlastné potreby.

Vlna poklesu cien nehnutelností zasiahne krajiny strednej Európy až o niekolko rokov a najskôr sa zrejme prevalí cez susednú Ceskú republiku, ktorej realitný trh sa považuje spomedzi týchto krajín za najvyspelejší. Ale aj tam majitelia realitných kancelárií predpokladajú další rast cien bytov a rodinných domov minimálne dovtedy, kým krajina definitívne nevstúpi do Európskej únie. Realitní makléri nadalej odporúcajú, aby záujemcovia o kúpu nehnutelností neváhali a urobili tak co najskôr. Ak by aj v budúcnosti ceny nehnutelností klesli, nebude to pod hranicu súcasných cien.

Umelá hodnota malých bytov

Vo väcšine transformujúcich sa krajín dvíha ceny nehnutelností nahor najmä dopyt po malých bytoch. Vidiet to napokon aj na slovenskom realitnom trhu. Napríklad v Bratislave stojí garsónka už vyše milióna korún, dvojgarsónka sa predáva za 1,4 milióna korún, za dvojizbový byt v panelovom dome pýtajú takmer bežne 1,6 milióna korún a viac. Vyplýva to z nedostatku bytov pre mladé rodiny.

„Ludia majú záujem o malé byty, nie je to teda blížiaci sa vstup do Európskej únie, co tlací ceny hore,“ tvrdí majitel pražskej realitnej kancelárie Recom Ivan Zikeš, podla ktorého sú terajšie ceny najmä malých bytov v Cesku umelo nadhodnotené a budú musiet klesnút dolu.

Na Slovensku môže situáciu skomplikovat nedostatok prostriedkov na výstavbu nájomných bytov, o ktorých sa pôvodne predpokladalo, že budú riešit aj bytovú otázku zacínajúcich domácností. Na druhej strane, do menších bytov sa chcú stahovat aj starší ludia, ktorí zostali sami v byte, ked si ich deti založili vlastné rodiny. Z rozdielu za predaj velkého a kúpu menšieho bytu si chcú zlepšit rozpocet domácnosti. V prípade, že sa dôchodková situácia starších obcanov nebude zlepšovat, budú mat o malé byty coraz väcší záujem aj oni. Paradoxné však je, že za ne zaplatia zrejme ešte viac.

Nové a staré

Na slovenskom realitnom trhu dosahujú ceny starých panelových bytov od minulého leta takmer úroven cien bytov v novostavbách. Rozdiel je casto ani nie stotisíc korún. Spolocnosti, ktoré stavajú nové bytové domy, majú zmluvne vybavené všetky byty ešte pred výkopovými prácami. Ich klientom sa totiž zdá byt rozumné, že približne za rovnakú cenu získajú byt s novou elektroinštaláciou, rozvodnými potrubiami, podlahami, oknami, moderným sanitárnym vybavením a kuchynskou linkou, pricom na jeho údržbu nebudú musiet v nasledujúcich desiatich rokoch vynaložit tolko prostriedkov ako v prípade staršieho bytu.

Majitelia realitných kancelárií zdvihnutie cien starších bytov nepovažujú za výnimocný jav. Je takisto spôsobené zvýšeným dopytom, velkú rolu zohráva lokalita, v ktorej sa takýto byt nachádza, ako aj dobrá infraštruktúra.

Všeobecne však platí, že rozdiel medzi cenou napríklad dvadsatrocného panelového bytu a novostavby by mal existovat. Pri novom byte by logicky mala byt cena vyššia, a to o cenu použitých nových materiálov a technológií, ako aj o nedávne 4-percentné zvýšenie DPH stavebných prác.

Kvalitnejšie bývanie

Investovanie do vlastného bývania sa vypláca všade vo svete. Podla analytikov na slovenskom trhu má v súcasnosti väcšina domácností na zreteli zlepšenie kvality bývania ci už kúpou, alebo výstavbou nového bytu, prípadne aspon uvažujú o modernizácii súcasného bývania. Stavebné sporitelne a komercné banky poskytujúce hypotéky tomu podriadili aj svoje reklamné kampane.

Na Slovensku však nasýtenie trhu dostatkom bytov v najbližších rokoch nehrozí. Túto otázku bude krajina riešit ešte dlho po vstupe do EÚ. Ceny nehnutelností preto tak skoro neklesnú, a ak aj dôjde k poklesu, urcite neklesnú na úroven spred dvoch-troch rokov.

Zdroj: www.researchworldwide.com

Aj strecha môže byt luxusná

Nové trendy sa stávajú súcastou nášho každodenného života. Nevztahuje sa to pritom len na oblecenie ci úcesy. Novinky prichádzajú aj v stavebníctve. Clovek si neustále kladie nové nároky na interiér aj exteriér príbytkov, usiluje sa ich naformulovat podla svojich predstáv a životného štýlu. K tomu patrí aj trochu luxusu. Na nedávnom medzinárodnom veltrhu Coneco 2003 predstavila spolocnost Bramac – strešné systémy, s. r. o., novinku na slovenskom trhu – Grécku škridlu.

Vzhladom pripomína strechy južanského typu. Základnými crtami výrobku sú tvarovo nezamenitelná „stredomorská“ vlna, matný povrch a vdaka novému technologickému postupu nepravidelné tmavé a svetlé línie, ktoré z každej škridly, a teda aj strechy vytvárajú neopakovatelný originál. Podla generálneho riaditela spolocnosti Petra Kubicku táto inovácia medzi strechami je výsledkom prispôsobovania estetickým požiadavkám zákazníkov, ako aj ich túžbe po luxusnom výrobku. Škridla splna i všetky kvalitatívne znaky modernej strešnej krytiny vdaka svojim technickým parametrom pevnosti, nepriepustnosti a mrazuvzdornosti. Vyrobili ju z vysokokvalitného farebného betónu. Spotreba na štvorcový meter predstavuje zhruba 10 kusov škridly.

Pre stavebníkov je zaujímavý aj servis spolocnosti, ktorý zahrna vypracovanie cenovej ponuky, technické poradenstvo, projekty obnovy a rekonštrukcie, ale aj Bramac úver (v spolupráci s Tatra bankou), pri ktorom možno výhodne rozložit jednorazovú investíciu do strechy na niekolko splátok. Podrobnosti možno získat na bezplatnej Bramac infolinke: 0800 18 18 18.

Olympiáda pokrývacov

Pod organizacným patronátom koncernu Bramac sa každorocne vyhlasuje v krajinách strednej a východnej Európy sútaž pokrývacov o najkrajší realizovaný objekt pokrytý krytinou tejto znacky v kategóriách: novostavby – rodinné domy, novostavby – verejné budovy, rekonštrukcie – rodinné domy, rekonštrukcie – verejné budovy a historické

budovy. Hostitelskou krajinou v poradí už štvrtého rocníka Medzinárodnej pokrývacskej olympiády Bramac bude tento rok Slovenská republika. Finále sútaže a vyhlásenie vítazov sa uskutocnia v hoteli Patria na Štrbskom

plese 28. – 30. apríla. V tomto roku bude zastúpená Slovenská republika, Rakúsko, Madarsko, Chorvátsko, Ceská republika a Slovinsko, dovedna pricestuje do Vysokých Tatier 224 pokrývacov.

V Nitre prísnejšie

Mesto Nitra v súcasnosti eviduje 3 155 žiadostí o pridelenie komunálneho bytu. Podla primátora Ferdinanda Víteka však zoznam nebol dávno aktualizovaný, a preto ho bytová komisia prehodnotí. Byty sa nebudú pridelovat mimo poradovníka. V minulosti si niektoré pridelené byty ich noví nájomníci odkúpili do osobného vlastníctva, hoci nešlo o sociálne prípady. Byty, ktoré mesto postavilo

po roku 1998, sa budú predávat najskôr po 15 rokoch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 1. 2025

USD 1,032 0,002
CZK 25,209 0,056
GBP 0,846 0,001
HUF 413,150 0,500
CAD 1,492 0,006

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS