Na kúpu 86,99-percentného podielu v spoločnosti Slovenská plavba a prístavy, a.s., Bratislava (SPaP) dostal Fond národného majetku SR (FNM) dve ponuky. Výberová komisia na svojom zasadnutí konštatovala, že obe ponuky spĺňajú formálne podmienky a ďalej sa nimi bude zaoberať na najbližšom zasadnutí. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová.
Podanie ponuky agentúre SITA potvrdila spoločnosť Penta Group, ktorá sa tendra zúčastňuje spolu s firmou Dunajservis Slovensko. Dunajservis, s.r.o. má základné imanie 62 mil. Sk. Jeho vlastníkmi sú firma Gammapolis s 55,7-percentným podielom a Ladislav Petrežil, ktorý vlastní 0,3-percentný podiel. Zvyšných 44 % ovláda britská firma Budamar Transport Limited, ktorá je 100-percentnou dcérskou spoločnosťou Budamar Shipping Ltd. Vlani Dunajservis zaznamenal výkony pri preklade v objeme takmer 315 tis. ton a rok 2001 ukončil s tržbami vo výške 91,3 mil. Sk.
Záujem o vykonanie hĺbkového auditu v SPaP pôvodne prejavilo v opakovanej súťaži u poradcu pri privatizácii SPaP, ktorým je firma Minpar Investment, šesť spoločností, pričom malo ísť spolu o štyri domáce a dva zahraničné subjekty. V druhom kole cena rozhoduje na 80 %, 10-percentnú váhu pri rozhodovaní má opäť podnikateľský plán a zvyšných 10 % tvorí hodnotenie profilu záujemcu.
Prezídium FNM 7. júna 2001 na odporúčanie Výkonného výboru FNM a vlády odhlasovalo zrušenie pôvodného tendra na predaj akcií SPaP. Jeho víťazom sa mala stať práve firma Dunajservis Slovensko, s.r.o., ktorá mala za ponúkaný 86,99-percentný podiel do 30 dní od uzavretia zmluvy zaplatiť 311 mil. Sk. So spoločnosťou Dunajservis Slovensko v prvom tendri spolupracovala ako finančný investor a poradca rovnako firma Penta Group. „Približne na 30 % to bola otázka toho, že víťaz bol spojený so spoločnosťou Penta Group,“ vyhlásil vtedy člen predstavenstva Penty Jaroslav Haščák. Penta zároveň začiatkom tohto roka podala na FNM žalobu o uložení vôle súdom v prípade prvého tendra na predaj akcií firmy SPaP. V prípade prehry by tak fond musel uzavrieť zmluvu o predaji SPaP navrhovanú v zrušenom tendri.
Druhá mala v zrušenom tendri skončiť spoločnosť Emteco, s.r.o. Bratislava, ktorá ponúkla až 1,1 mld. Sk. Ako vtedy povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová, dôvodom neakceptovania tejto ponuky bolo navrhované rozloženie splátok až do roku 2012. V súťaži sa zúčastnila tiež firma Charles Capital, a.s. Praha, ktorá bola za SPaP ochotná zaplatiť 385 mil. Sk. Medzi neúspešných účastníkov už zrušeného tendra patria aj firmy Lukoil Artic Tanker Murmansk, DDSG – Cargo GmbH Linz a Konzorcium, a.s. Bratislava.
Spoločnosť SPaP dosiahla vlani predbežný neauditovaný zisk vo výške 27,2 mil. Sk pri celkových výnosoch 1,538 mld. Sk a nákladoch 1,511 mld. Sk.