Z prijatej reformy priebežného dôchodkového systému na Slovensku bude profitovať necelých 40 % ľudí s vyššou ako priemernou mzdou, pričom ostatným sa penzie oproti starému systému znížia.
Najviac na realizované úpravy pritom doplatia ženy, ktoré zväčša pracujú na menej platených pozíciách. V rámci dnešného seminára o pravicovej politike v Bratislave to uviedol riaditeľ nadácie F. A. Hayeka Ivan Švejna, ktorý sa v počiatkoch podieľal aj na príprave kapitalizačného piliera dôchodkovej reformy na ministerstve práce.
Švejna vo svojom príspevku zdôraznil, že dôchodková reforma v schválenej podobe zvýšila poistné odvody, pričom štát sľubuje vyššie dôchodky. „Upustilo sa od solidarity v štátnom systéme, v ktorom absentuje garantovaný minimálny dôchodok a nevyriešila sa dôchodková kríza. Namiesto toho sa v priebežnom systéme presadila zásluhovosť a tak súťaží s kapitalizačným pilierom, založeným na sporení v súkromných fondoch,“ vyjadril sa riaditeľ.
Tento systém je však podľa neho mylný, keďže oba piliere by sa mali dopĺňať. Pôvodná verzia koncepcie dôchodkovej reformy, na ktorej príprave sa podieľal, pritom počítala s tým, že štát by len dopĺňal do minimálneho dôchodku tým, ktorí nebudú schopní si našetriť na svoju penziu. Štát by tak každému garantoval minimálnu penziu, pod ktorú by nemohol príjem dôchodcu klesnúť.
Podobnú ideu „rovného dôchodku“ prezentoval na seminári výkonný riaditeľ Centra pre ekonomiku a politiku Českej republiky Petr Mach. Návrh, ktorý centrum pripravilo pre opozičnú Občiansku demokratickú stranu (ODS), podľa neho spočíva v zavedení rovnej penzie pre všetkých občanov zo štátneho systému. Tá by mala pokryť základné životné potreby, pričom jej výška by sa pohybovala niečo pod úrovňou dnešného priemerného dôchodku. Takýto systém by umožnil znížiť poistné odvody a pre stredné a vyššie príjmové vrstvy by sa tak otvorila možnosť zvýšiť si dôchodok sporením v poisťovni, banke alebo v dôchodkovom fonde. Centrum, ako upozornil, však nepodporuje myšlienku povinného dôchodkového sporenia, keďže to odporuje liberálnym princípom slobodnej voľby. „Ak by niekto chcel voľné zdroje, ktoré získa takouto reformou, využiť napríklad na stavbu domu, alebo ich jednoducho minúť, bola by to jeho vec,“ uzavrel.