ČLÁNOK




Na margo americko-čínskeho ekonomického dialógu
30. júna 2008

Na margo americko-čínskeho ekonomického dialógu
 
Ani USA, ani ČĽR by nemali komplikovať a politizovať ekonomické otázky
 
V rámci minulotýždňového  americko-čínskeho ekonomického dialógu v Annapolise odznelo viac významných vyhlásení.
Minister financií Henry Paulson, ktorý začal tradíciu týchto rokovaní s ČĽR vzápätí po tom, čo opustil investičný gigant Goldman Sachs a stal sa členom Bushovej administratívy, zdôraznil, že obidve krajiny sú najväčšími importérmi ropy na svete, a teda čelia veľmi podobným výzvam.
Už len z tohto dôvodu by ani USA, ani ČĽR nemali komplikovať a politizovať ekonomické otázky. I tak označil americko-čínsky dialóg za „nezvratný a nezastaviteľný…“
Význam, ktorý tomuto dialógu USA prikladajú, svedčí aj zloženie americkej delegácie, v ktorej boli okrem Paulsona aj minister obchodu Carlos Gutierrez, ministerka práce Elaine Chao a minister zdravotníctva Michael Leavitt.
Zdá sa, že viac problémov je na americkej strane.
Obchodný deficit s Čínou dosiahol vyše 256 miliardy USD, čo je historicky najvyšší deficit, ktorý kedykoľvek v minulosti mali USA s jednou krajinou. Zároveň je to čiastka, ktorá predstavuje zhruba 1/3 z celkového obchodného deficitu USA, ktorý v minulom roku dosiahol 700, 3 miliardy USD.
Práve tento deficit, presnejšie enormné dovozy čínskeho tovaru do USA sú jedným z faktorov, ktoré spôsobili, že  americký výrobný sektor prišiel od roku 2001 o 3 milióny pracovných miest.
Napriek týmto problémom sa hovorí, že americko-čínske vzťahy budú jednou z hlavných priorít akejkoľvek administratívy USA v priebehu niekoľkých budúcich dekád.

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS