Obľuba využitia hypotekárneho úveru na financovanie bývania sa na Slovensku stále zvyšuje. Kým počas celého minulého roka poskytli banky viac ako 4,5 mld. Sk hypoúverov, už počas prvých troch kvartálov tohto roka sa objem novoposkytnutých úverov zvýšil takmer o 20 % na sumu presahujúcu 5,4 mld. Sk. Kumulatívne od začiatku poskytovania zdrojov prostredníctvom tohto úverového nástroja klienti získali zhruba 11,5 mld. Sk.
Pionierom na trhu hypotekárneho úverovania bola v októbri 1997 Všeobecná úverová banka (VÚB) a titul lídra na trhu si drží aj v súčasnosti, keď hypoúvery môže poskytovať už deväť bánk. Za tri štvrťroky umožnila VÚB čerpať 1,746 mld. Sk, čím uspokojila 2 437 klientov. Kumulatívne banka umožnila čerpať 4,5 mld. Sk hypoúverov.
Na post najväčšej hypobanky sa však už snaží dostať Tatra banka alebo Slovenská sporiteľňa (SLSP). SLSP totiž za deväť mesiacov poskytla 1,7 mld. Sk hypoúverov 1890 klientom a Tatra banka 1,6 mld. Sk, ktoré získalo 1997 žiadateľov. V samotnom treťom kvartáli pritom najviac hypoúverov poskytla SLSP v objeme presahujúcom 900 mil. Sk, druhou bola Tatra banka so 705 mil. Sk a VÚB bola až na treťom mieste, keď poskytla 643 mil. Sk. Slovenská sporiteľňa, ktorá uviedla hypotekárne úvery na trh v júli 1999, poskytla kumulatívne 2,8 mld. Sk hypoúverov a Tatra banka, ktorá začala až v novembri 2000, umožnila čerpať vyše 3 mld. Sk.
Medzi najstaršie hypobanky na Slovensku patrí aj Istrobanka, ktorá zaviedla hypotekárne úvery do svojho portfólia už v novembri 1999. Za prvou trojicou bánk však výrazne zaostáva, keď počas troch štvrťrokov poskytla 323,1 mil. Sk hypoúverov a kumulatívne 1,13 mld. Sk. Licenciu na hypotekárne úvery má dlho aj HVB Bank. HypoVereinsbank a Bank Austria, ktorých fúziou vlani HVB vznikla, totiž povolenie získali už v závere roka 1997, resp. v októbri 2000. HVB však o výsledkoch hypotekárnych úverov doteraz nikdy neinformovala.
Najmladšími bankami, ktoré môžu poskytovať hypotekárne úvery, sú ČSOB, ktorá ich reálne poskytuje od apríla tohto roku, UniBanka, ktorá od júla poskytla cez 9 mil. Sk hypoúverov a OTP Banka, ktorá umožnila čerpať hypoúvery od polovice septembra. Licenciu na poskytovanie hypoúverov v utorok získala aj Ľudová banka, svoje aktivity plánuje o oblasť hypoúverov rozšíriť aj ING Bank, zatiaľ však centrálnu banku o licenciu nepožiadala.
Stále veľmi využívaným prostriedkom na riešenie financovania bytovej otázky je stavebné sporenie, ktoré na slovenskom trhu existuje od roku 1993. Najväčšou je Prvá stavebná sporiteľňa (PSS), ktorá na bytové účely poskytla za tri štvrťroky 10,214 mld. Sk. Rovnako dlho je na trhu aj VÚB Wüstenrot, ktorá za deväť mesiacov tohto roku poskytla 4,17 mld. Sk. Najmladšia ČSOB stavebná sporiteľňa poskytla zatiaľ iba medziúvery v objeme 519 mil. Sk. Všetky stavebné sporiteľne podporili kumulatívne od svojho vzniku bývanie sumou prevyšujúcou 102,3 mld. Sk.