ČLÁNOK




Mýty o európskych normách
11. júla 2003

Nadmerná regulácia, obmedzovanie tradičných výrobkov a nezmyselné predpisy zo stolov bruselských byrokratov – aj také sú niektoré očakávania vstupu Slovenska do Európskej únie. EÚ síce niektoré oblasti pomerne prísne reguluje, sú to však sféry, ktoré sa týkajú ochrany spotrebiteľa, ochrany životného prostredia či fungovania spoločného trhu.

Mnohé populárne tvrdenia o tom, čo všetko reguluje európska legislatíva, sú buď hrubým skreslením skutočnosti alebo úplným výmyslom. Tu je niekoľko najrozšírenejších mýtov:

Zakáže sa výroba bryndze

Nie je to pravda. Zo Slovenska sa však bude môcť vyvážať iba bryndza vyrobená z pasterizovaného mlieka. Pre slovenský trh však ostane možnosť vyrábať bryndzu z nepasterizovaného mlieka, ktorá je podľa mnohých výrobcov vzhľadom na špecifické bakteriálne zloženie jedinou skutočnou bryndzou. Veľmi podobný je osud kyslej kapusty, ktorú síce nebude možné v surovom stave vyvážať, netreba sa však báť, že by musela zmiznúť z trhovísk.

Nebude sa môcť vyrábať slivovica

Vstup do EÚ nebude znamenať zánik tradičných trúnkov. Európske normy trvajú len na tom, aby sa to pod názvom slivovica, hruškovica a pod. predával alkohol, ktorý je naozaj vyrobený zo ovocia a nie zemiakový lieh ochutený esenciou. Ide teda o ochranu spotrebiteľa pred zavádzaním zo strany výrobcu či predajcu nápoja. Ten istý dôvod je vo vymedzení, podľa ktorého sa ako rum môžu označovať len nápoje vyrobené z cukrovej trstiny podľa predpísanej receptúry. Nápoj, ktorý dnes na Slovensku nájdeme pod názvom Tuzemský rum, si bude musieť nájsť nové meno. To isté bude platiť o niektorých nápojoch označovaných dnes ako brandy, ktoré sa nevyrábajú určeným technologickým postupom z hrozna.

Bude sa môcť predávať iba balený chlieb a pečivo

Nie je to pravda. Európske smernice požadujú, aby sa vo všetkých štádiách od výroby, cez distribúciu až po predaj potravín konečnému spotrebiteľovi maximálne dodržiavala hygiena. Je však na národnej legislatíve, ako to zabezpečí. Zákaz predaja nebaleného pečiva však únia ani náznakom nepožaduje.

Európska únia požaduje zvyšovanie veku odchodu do dôchodku

Nie je to pravda. Dôchodkový vek je vecou národnej legislatívy. Faktom však je, že vzhľadom na starnutie populácie v európskych krajinách sa každá z európskych vlád touto otázkou zaoberá.

Sedem rokov po vstupe nebudú môcť slovenskí občania pracovať v dnešných členských štátoch EÚ

Je pravda, že Európska komisia stanovila maximálne sedemročné obdobie, kedy nemusia dnešné členské krajiny umožniť voľných pohyb pracovných síl z novopristupujúcich krajín. Veľká Británia, Írsko, Švédsko, Dánsko a Holandsko sa však rozhodli nijak neobmedzovať slobodný pohyb pracovníkov z nových členských krajín od prvého dňa po vstupe. Po dvoch rokoch uplatňovania obmedzení ostatných desať krajín zhodnotí vývoj trhu práce. Ak sa budú naďalej obávať otvorenia svojho pracovného trhu, môžu žiadať predĺženie obmedzenia na ďalšie tri roky. Po piatich rokoch od rozšírenia únie budú môcť staré členské krajiny požiadať o ďalšie dvojročné predĺženie obmedzení na slobodný pochyb pracovných síl len vo výnimočných prípadoch. Najneskôr v roku 2011 sa však skončia všetky obmedzenia pre prácu občanov z nových členských krajín v súčasných krajinách EÚ.

Vstup do únie bude na druhej strane znamenať v mnohých profesiách automatické uznávanie kvalifikácie získanej na Slovensku.

EÚ predpísala veľkosť prezervatívu

Veľkosťou prezervatívov sa zaoberala Európska komisia pre normalizáciu – tá je dobrovoľným zoskupením, ktoré vytvorili národné normalizačné orgány, priemyselné a spotrebiteľské združenia z 19 európskych krajín. Nie je teda oficiálnym orgánom Európskej únie a nemá s ňou nič spoločné. Táto komisia stanovila normy aj na ďalšie výrobky, všetky sú však nezáväzné.

Rovné uhorky v EÚ

Tvrdenia o nariadení maximálneho zakrivenia uhoriek, ktoré sa môžu predávať v krajinách EÚ, sa nezakladajú na pravde. Existujú len triediace pravidlá, ktoré uľahčujú život obchodníkom – jednoducho povedané, zabezpečujú, aby v jednej škatuli neboli pomiešané plody rôznych tvarov a veľkostí.

Veľkosť ovocia

EÚ v záujme ochrany spotrebiteľa skutočne stanovila normy pre veľkosť ovocia. Nie je to však pokus euroúradníkov zbyrokratizovať prírodu. Má to celkom dobrý dôvod. Veľkosť plodov totiž vypovedá veľa o zrelosti ovocia. Predpisy o minimálnej veľkosti ovocia sú teda stanovené na ochranu spotrebiteľa. To platí aj o banánoch – minimálna dĺžka musí byť 14 cm a minimálny priemer dužiny v strede banána 27 mm. Mýtom však je, že by európskou normou bolo stanovené zakrivenie banánov.

Obchody budú v nedeľu zavreté

Napriek tomu, že mnohé z členských krajín EÚ majú obmedzenia na otváraciu dobu obchodov či aspoň niektorých typov predajní, legislatíva únie sa touto otázkou nezaoberá. Je výlučnou záležitosťou členskej krajiny, či otváracie hodiny reguluje a akým spôsobom ich reguluje. Niektoré štáty túto otázku dávajú do právomoci miestnych orgánov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 1. 2025

USD 1,025 0,005
CZK 25,294 0,064
GBP 0,843 0,001
HUF 412,050 1,630
CAD 1,474 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS