ČLÁNOK




Mustcom sa rozpadol kvôli obchodu Sorosa s akciami Sidanko
2. júla 2001

Spoločnosť Soros Fund Managment popiera nedávny predal 40,3 % akcií ropnej spoločnosti Sidanko oponentom holdingu Interros Vladimíra Potanina. Interros neodpúšťa zradu a preto sa rozpadlo konzorcium Mustcom, ktorý vytvoril Interros a Soros Fund Managament kvôli privatizácii kontrolného balíka akcií ruského telekomunikačného operátora Svjazinvest.

Konzorciu Mustcom patrí 25 % plus jedna akcia holdingu Svajzinvest. Za tento balík konzorcium zaplatilo 1,875 mld.USD. Z nich Soros Fund Management zaplatil 980 mil. USD. Keď konzorcium prestane existovať, Soros nebude mať možnosť ovplyvniť reštrukturalizáciu Sviazinvestu.

„Nechceme byť v jednom projekte s ľuďmi, ktorí si nesplnili svoje záväzky v iných projektoch,“ tak generálny riaditeľ Interrosa vysvetlil konflikt Soros Fund Managment a Interros, ktorý sa týka ďalšej existencie konzorcia Mustcom. „Pre nás je najdôležitejšie, aby sa dodržiavali práva menšinových akcionárov, avšak situácia v Sidanko vytvára ďalšie problémy.

Na poslednom valnom zhromaždení Interros a Bride Managment v Londýne zablokovali rozhodnutie Soros Fund Managment o predĺžení existencie cyperského konzorcia Mustcom do roku 2005. Ak nezmenia svoj názor, konzorcium sa rozpedne 11. augusta tohto roku a jeho spolumajitelia dostanú príslušné podiely akcií firmy Svjazinvest.

Základnou príčinou tohto rozhodnutia menšinových akcionárov bolo to, že George Soros si nechcel, aby mohli riadiť spoločnosť. Soros sa mal zaviazať nepredať svoj podiel (53%) v Mustcom bez súhlasu ostatných akcionárov a zabezpečiť ich prítomnosť v predstavenstve Svjazinvestu. Interros však „dorazila“ zrada Sorosa v spoločnom projekte Sidanko.

Od roku 1999 akcionári Sidanko a Ťumenskej ropnej spoločnosti vedú rokovania o tom, že dostanú svoje bývalé aktíva. Ako výmenu za ne mala Ťumenská ropná spoločnosť dostať blokujúci balík akcií Sidanko.

Ešte koncom roku akcionári Sidanko, ktorými sú Interros, British Petrol a cyperská firma Kanputan, sa dohodli na podmienkach kontraktu. V máji však bolo jasné, že Ťumenská ropná spoločnosť sa stala najväčším akcionárom Sidanko tak, že si kúpila 40,3 % jej akcií od spoločnosti Kanputan.. Jej spolumajiteľom je fond Sputnik (25%). Jeho najväčšími investorom Soros Fund Managment a Harvardský priemyselný Holding Viktora Koženého. Kožený kvôli zablokovaniu tohoto kontraktu nevypláca akcionárov Harvardského priemyselného holdingu. Interros pre zmenu kontroluje firmu MFK, ktorá je akcionárom Devín Banky.

Kanputan nemal právo robiť túto transakciu. Akýkoľvek akcionár Sidanko mohol predať akcie firmy tak, že najprv ponúkol akcie iným spolumajiteľom firmy. V registri akcionárov zostali akcie na účte Kanputan a Interros chce zabrániť ich predaju. Súd pozastavil nakladanie s nimi.

Soros Fund Managment kategoricky popiera svoj vzťah ku kontraktu s akciami firmy Sidanko. Tvrdí , že tento kontrakt neuzavrela firma Soros Fund Managment, ale kľúčoví investori Kanputan. Interros si myslí, že existuje možnosť predĺžiť existenciu konzorocia Mustcom o niekoľko mesiacov preto, aby mohli ďalej rokovať o vzájomných vzťahoch so Soros Fund Managment.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS