ČLÁNOK




MPSVR predložilo zákon o dobrovoľnom dôchodkovom sporení
9. júna 2004

Rezort práce a sociálnych vecí predložil do pripomienkového konania návrh zákona o dobrovoľnom dôchodkovom sporení. Príspevky zamestnávateľa na dobrovoľné sporenie zamestnanca budú podľa navrhovaného zákona pre zamestnávateľa naďalej daňovým výdavkom a z týchto príspevkov bude zamestnanec tak ako v súčasnosti platiť daň. Na tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ sekcie sociálneho poistenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) Marek Lendacký.

Príspevky, ktoré si bude platiť sám zamestnanec prípadne samostatne zárobkovo činná osoba budú naďalej daňovou odpočítateľnou položkou do výšky 10 % príjmu, najviac 24 tis. Sk ročne. „Netýka sa to klientov, ktorí predčasne ukončia vzťah s doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou a predčasne vyberú peniaze,“ povedal Lendacký.

„Účasť občana vo všetkých troch dôchodkových pilieroch dáva predpoklad na to, aby jeho príjem v starobe nebol výrazne, dokonca možno vôbec, nižší ako príjem v produktívnom veku,“ zdôraznil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník. Ide o osobu, ktorá bude platiť časť súčasných povinných odvodov na dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne, ďalšiu časť z povinných odvodov dá na dôchodkové sporenie v rámci kapitalizačného piliera a okrem toho si bude dobrovoľne sporiť na dôchodok v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti. Celková výška dôchodku, ktorú by občan dostával zo všetkých troch dôchodkových pilierov, by mala podľa ministra tvoriť minimálne 80 % jeho príjmu v aktívnom veku. Jeho príjem by tak podľa ministra nemusel klesnúť vôbec. „Ten dôchodok vo výške 80 % je čistý príjem a 100 % príjmu počas života je príjem pred zdanením,“ objasnil Kaník. Vďaka trojpilierovému dôchodkovému systému by sa preto podľa neho mala životná úroveň dôchodcov zlepšiť. „Dovolenka na Malorke už pre mnohých dôchodcov nebude len víziou,“ skonštatoval.

Návrh zákona posilňuje princíp dedenia tak, že predmetom dedenia bude celý zostatok na účte zosnulého, teda aj vrátane výnosov a príspevkov zamestnávateľa. Podľa súčasného systému sa totiž po smrti sporiteľa podľa Lendackého dedí len tá časť zostatku na účte, ktorú si klient nasporil sám. Minimálna doba sporenia je v treťom dôchodkovom pilieri stanovená rovnako ako pri povinnom sporení na 10 rokov. Ak by osoba sporila kratší čas, vyplatí jej spoločnosť prostriedky vo forme odstupného, minimálne vo výške 75 % nasporenej sumy.

Predložený zákon by sa mal začať uplatňovať od januára budúceho roka. Súčasné doplnkové dôchodkové poisťovne by sa mali transformovať na doplnkové dôchodkové spoločnosti do konca roka 2005. „Verím, že tento návrh sa stretne s porozumením existujúcich doplnkových dôchodkových poisťovní a samotní klienti transformáciu poisťovní ani nezbadajú,“ dodal minister práce a sociálnych vecí.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 12. 2024

USD 1,040 0,000
CZK 25,135 0,030
GBP 0,828 0,002
HUF 411,730 2,970
CAD 1,499 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS