Možnosti spoločnosti Andersen na jej záchranu sa v stredu podstatne zúžili, keď jej konkurenti Deloitte Touche Tohmatsu a Ernst & Young uviedli, že o oslabenú firmu vôbec nemajú záujem. Obidve spoločnosti, ktoré s firmou rokovali o možnej fúzii, sú tak prvými dvoma z Veľkej päťky, ktoré definitívne potvrdili svoj nezáujem.
Spoločnosť Andersen sa v snahe o prežitie pokúša nájsť kupca, má však stále menej času. Andersen podľa medializovaných informácií stráca čoraz viac svojich klientov v dôsledku finančnej aféry okolo amerického energetického koncernu Enron. Okrem toho súčasne pokračuje v rokovaniach s vládnymi regulačnými orgánmi a súdmi pred vypršaním konečného termínu Ministerstva spravodlivosti USA, podľa ktorého musí firma do štvrtku buď podať priznanie k mareniu spravodlivosti, alebo čeliť žalobe. Negatívne výsledky súdneho procesu by mohli ohroziť existenciu spoločnosti.
Podľa nemenovaných zdrojov Andersen o fúzii stále rokuje s PricewaterhouseCoopers a KPMG, obidve spoločnosti však túto možnosť oficiálne popierajú. Kým problémy americkej časti spoločnosti neustále narastajú, jej európske divízie naďalej zostávajú prakticky „nedotknuté.“ Potenciálni kupci preto majú pravdepodobne záujem len o jednotlivé divízie Andersen, nie o celú spoločnosť.
Andersen očakáva obvinenie v súvislosti s vyšetrovaním krachu Enronu
Audítorská firma Arthur Andersen očakáva obvinenie americkým ministerstvom spravodlivosti v súvislosti s vyšetrovaním houstonskej energetickej firmy Enron. Rokovania medzi predstaviteľmi ministerstva a právnikmi firmy Andersen sa skončili v stredu za situácie, keď spoločnosti Andersen hrozí obvinenie za jej úlohu v škandále spojenom s energetickým gigantom Enron.
Hroziace obvinenie od amerického ministerstva spravodlivosti sa už prejavilo nepriaznivo v tom, že v stredu firma Deloitte Touche Tohmatsu oznámila, že upúšťa od rozhovorov o zamýšľanej fúzii s Andersenom. Neúspech týchto rokovaní redukuje možnosti firmy Andersen a takmer s istotou odsudzuje jej šance na prežitie ako globálnej firmy na neúspech.
Americkí vyšetrovatelia obvinia predstaviteľov firmy Andersen z obštrukcií spravodlivosti, čo by mohlo medzi 2300 klientmi Andersena vyvolať chaos.
Ľudia, oboznámení s vývojom rozhovorov, uviedli, že firma Andersen sa už rozhodla, že zaujme stanovisko, že sa necíti byť vinná napriek tomu, že ministerstvo spravodlivosti pohrozilo, že tento krok by mohol viesť k obvineniu.
Predstavitelia spoločnosti Andersen sú presvedčení, že keby firma pripustila svoju vinu, znamenalo by to pre ňu neudržateľné postavenie v jej podnikaní.
Priznanie firmy Andersen, že je vinná z obštrukcií spravodlivosti – aj keď už pripustila, že jednotlivci skartovali účtovné dokumenty Enronu – by automaticky viedlo k rozhodnutiu Komisie pre burzy a cenné papiere o zákaze vykonávania verejné audity spoločnosťou Andersen. Napriek obavám komisie vyplývajúcim z možného kolapsu Andersena, predpokladá sa, že nevyvinula žiadne úsilie o intervenciu na americkom ministerstve spravodlivosti v prospech Andersena.
Podľa analytikov bude veľmi ťažké získať partnerov v USA a možno aj hocikde inde v súvislosti s možnosťou budúcich právnych sporov. Žiadny záujemca o kúpu firmy Andersen neurobí rozhodnejší krok, kým sa situácia okolo možného obvinenia nevyjasní.