ČLÁNOK




Motorom slabosti ekonomiky je zotrvačnosť
2. januára 2001

Slovenská ekonomiky nie je oslnivo výkonná, ba podľa niektorých kritérií je slabá. Hľadanie vinníka sa zvyčajne končí na úrade vlády. Škoda len, že pátrači prichádzajú vždy neskoro a ani to nezbadajú. Súčasný stav hospodárstva je totiž len málo dielom momentálne „vládnucich“ ekonómov.

Experti identifikovali korene slabosti slovenskej ekonomiky v neefektívnej privatizácii, slabom manažmente podnikov, politickom vplyve na úverové rozhodnutia štátom kontrolovaných bánk a rokoch rastu ekonomiky vyvolaného vysokou spotrebou. To všetko tu bolo a doteraz pôsobia dôsledky.

Pozoruhodne zotrvačná je nádej, že o rast sa zasa postará vláda, že ponúkne firmám zaujímavé objednávky, že dá peniaze na ozdravenie trhu. Zjednodušené videnie zvádza k predstave, že vláda také možnosti má. Napokon, existuje aj „dobrá“ skúsenosť. V rokoch 1993 – 1998 sa vláda starala a výsledkom je dlh zhruba 2000 dolárov na občana.

Aj v slovníku súčasnej vlády sa občas objavujú prejavy bohorovnosti. To, čo sa teraz v ekonomike deje sa dá nazvať obrazne ako beh so zviazanými nohami a navyše je to pohyb v mínovom poli. Kritika prichádza najčastejšie z kruhov, ktoré „výbušniny“ pred troma rokmi usilovne rozmiestňovali.

Podľa analytikov ratingových agentúr by Slovensko nemalo popri privatizácii najväčších komerčných bánk váhať s reštrukturalizáciou podnikového sektora. Ako ľahko sa povie, tak ťažko sa urobí. Predstavy o reštrukturalizácii firiem obsahujú také množstvo protirečení, že je ťažké ich všetky rozpoznať, nie ešte uskutočniť.

Ozdravenie bánk je nepochybne prvým, a zrejme rozhodujúcim, krokom pri vytváraní priaznivého podnikateľského prostredia. Podniky sa nerozpakujú očakávať podobnú pomoc a dôvod je logický. Ak štát vložil do bankovej reformy vyše 100 miliárd korún, mal by dať aspoň toľko aj do podnikov. Štát na to nemá a veľké je riziko, že zdravé banky sa skoro dostanú do rovnakých problémov z akých vyšli.

Je zrejmé, že pri absencii paralelnej reštrukturalizácie podnikového sektora sa nezmenší ani zadlženosť krajiny, ani podiel tzv. problémových aktív vo finančnom systéme. Problémové aktíva bánk sú v „ľudskej“ reči úvery, ktoré majú len malú šancu na splatenie. Takých je teraz na Slovensku veľa. Viac ako tých 100 miliárd korún, ktoré na ich liečenie dal štát.

Očakávanie, že o zlepšenie všetkého sa postará štát je neuveriteľne silné a zotrvačnosť v tomto zmysle pôsobí takmer ako genetická danosť. Úspešní podnikatelia hovoria, že peniaze ležia na zemi, stačí ich zodvihnúť. Možno na takéto videnie treba byť úspešný alebo aspoň nekrátkozraký.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 11. 2024

USD 1,070 0,020
CZK 25,339 0,004
GBP 0,832 0,007
HUF 410,080 0,830
CAD 1,489 0,023

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS