MOL pokladá vyhlásenie OMV za ďalší nepriateľský krok
Spoločnosť MOL je aj naďalej presvedčená, že najlepším riešením pre jej akcionárov a všetky zainteresované strany je nezávislosť a vlastná stratégia spoločnosti MOL, ktorá vďaka efektívnosti zabezpečí jej ďalší rast
Maďarská rafinérsko-petrochemická spoločnosť MOL pokladá utorkové vyhlásenie rakúskej spoločnosti OMV za ďalší nenáležitý a nepriateľský krok. Ako ďalej informoval Anton Molnár, hovorca spoločnosti Slovnaft, ktorej majoritným vlastníkom je MOL, maďarská firma nedostala žiadne oficiálne oznámenie týkajúce sa žaloby, ktorú údajne spoločnosť OMV podala na súdy v Maďarsku. Utorkové vyhlásenie OMV podľa Molnára jasne poukazuje na nepriateľský postoj k spoločnosti MOL, čo je v rozpore s opakovanými vyhláseniami OMV o ich priateľských zámeroch.
Ako ďalej uviedol hovorca spoločnosti Slovnaft, MOL aj naďalej verí, že prevzatie firmy MOL spoločnosťou OMV nemá v obchodnom zmysle žiadny racionálny základ a skôr by poškodilo hodnotu spoločnosti, podľa predbežných odhadov spojenie týchto dvoch spoločností by viedlo k zníženiu prevádzkového zisku približne o 250 mil. USD ročne. MOL je podľa Molnára pripravený diskutovať s OMV, či s inými spoločnosťami o iniciatívach, ktoré by zvýšili hodnotu firmy a preto navrhol OMV, aby spoločne postupovali pri svojich investičných zámeroch, čo však spoločnosť OMV odmietla. „Spoločnosť MOL je aj naďalej presvedčená, že najlepším riešením pre jej akcionárov a všetky zainteresované strany je nezávislosť a vlastná stratégia spoločnosti MOL, ktorá vďaka efektívnosti zabezpečí jej ďalší hodnotový rast:“ dodal Molnár.
Rakúska ropná spoločnosť OMV v utorok informovala, že má naďalej v úmysle rokovať s maďarským konkurentom MOL o jeho prevzatí. V prípade, že rozhovory neprinesú žiaden konkrétny výsledok, je rakúska spoločnosť pripravená využiť na dosiahnutie svojich cieľov aj inú možnosť. Konkrétne plánuje v MOL zvolať mimoriadne valné zhromaždenie akcionárov.
Rakúsky koncern zároveň uviedol, že podal žalobu na spoločnosť MOL za porušovanie maďarského právneho poriadku. Reaguje tak na dve obmedzenia, ktoré stavajú OMV do nevýhodnej pozície a znemožňujú mu kúpiť MOL. Prekážkou akvizície je okrem iného podmienka, ktorá limituje získanie hlasovacích práv na maximálne 10 %, ako aj kontrola 40-percentného podielu spoločnosti predstavenstvom MOL a jemu blízkymi inštitúciami. MOL, firma s najväčšími tržbami v celom Maďarsku, začala vykupovať svoje akcie, aby sa ubránila pred nepriateľskou ponukou rakúskeho konkurenta OMV, pričom tento krok ju stál približne 2,8 mld. USD.
OMV v súčasnosti vlastní 20 % akcií MOL, maďarská vláda ako aj MOL jej bránia v získaní väčšieho podielu. Podľa maďarskej vlády OMV nie je vhodným partnerom pre MOL, keďže rakúsku firmu vlastní sčasti štát, kým jej maďarský konkurent je od pádu komunizmu v súkromných rukách. Dodala, že z prípadného spojenia oboch spoločností by mohol vzísť gigant s nízkou konkurencieschopnosťou, ktorý by mal navyše problémy s protimonopolnými úradmi. OMV si naopak myslí, že spoločnosti budú aj po fúzii pokračovať v pozitívnom vývoji.
Maďarský MOL drží v slovenskej rafinérskej spoločnosti Slovnaft, a.s. 98,4 % akcií. Skupina Slovnaft zaznamenala v minulom roku podľa medzinárodných účtovných štandardov (IFRS) čistý zisk na úrovni 6,272 mld. Sk.