Medzinárodný menový fond (MMF) oznámil na zasadnutí vo Washingtone zmeny, ktorých zámerom je znížiť frekvenciu výskytu takých ekonomických kríz vo svete ako napríklad v Argentíne a Brazílii. Medzinárodný menový a finančný výbor MMF (IMFC) pozostávajúci z ministrov financií priemyselných a rozvojových krajín zasadol v sobotu s cieľom stanoviť program MMF pre nasledujúcich šesť mesiacov. Hlavným bodom programu je spôsob, ako čo najlepšie povzbudiť vznikajúce oživovanie svetovej ekonomiky, ktoré sa neuskutočnilo tak rýchlo a výrazne ako fond predpokladal pred niekoľkými mesiacmi.
MMF apeloval na bohaté krajiny, aby obnovili ekonomickú dôveru, ktorú negatívne zasiahol pád na akciových trhoch. Požiadal tiež Európu a Japonsko, aby urýchlili svoje ekonomické reformy s cieľom zlepšiť perspektívy dlhodobého rastu. Americký minister financií Paul O’Neill na zasadnutí povedal, že severná Amerika je naďalej motorom oživovania svetovej ekonomiky, takže iné krajiny musia urobiť viac pre zlepšenie perspektív. IMFC tiež odporučil, aby Európa zreformovala trhy práce a produktov a aby Japonsko vyriešilo svoje problémy v bankovom a podnikovom sektore. Keďže však kľúčové latinskoamerické krajiny sa topia v ekonomickom chaose a ekonomiky krajín iných regiónov sú zraniteľné, zasadnutie sa koncentrovalo na spôsoby prevencie pred ekonomickými krízami.
Významnou udalosťou bol aj fakt, že IMFC poveril MMF, aby do apríla pripravil plán, ktorý by pripravil cestu pre vytvorenie určitého druhu medzinárodného konkurzného súdu. Súd by sa zaoberal riešením problémov, keď určitá krajina prestane byť schopnou platiť svoje dlhy načas, teda keď vyhlási default. MMF dúfa, že nový súd by umožnil lepšie predpovedať default v postihnutých krajinách, urobil by tento proces menej bolestivým a prípadne by existoval ako stabilizačný faktor pre investorov aktívnych v rozvíjajúcich sa krajinách. Ministri financií siedmich najvyspelejších krajín sveta oznámili, že rast svetovej ekonomiky sa spomalil, avšak napriek silnejúcim rizikám by sa mal udržať.