Brazília priťahuje pozornosť Medzinárodného menového fondu. Vyjadrilo sa to tým, že jej pridelila veľký úver, ktorý prevyšuje stanovené limity. Týmto spôsobom sa snažia vo fonde odvrátiť rozšírenie „argentínskej choroby“ a vyhnúť sa finančnej kríze.
Rada riaditeľov schválila 15,7 mld. USD pôžičku. Z nich Brazília dostane v hotovosti asi 10 mld. USD. Podľa dohody, ktorú MMF s ňou uzavrel v septembri minulého roku, mala v hotovosti dostať nie via ako 4,8 mld. USD. Medzinárodný menový fond zvýšil úverovú linku kvôli tomu, že finančná situácia krajiny sa značne zhoršila. Negatívny vplyv finančnej krízy v Argentíne je oveľa väčší ako sa pôvodne predpokladalo. Brazílska vláda predstavila program zväčšienia dôveryhodnosti krajiny pre zahraničných investorov. Jedným z opatrení má byť zníženie zlatých rezerv krajiny z 20 mld. USD na 15 mld. USD. Centrálna banka použije 5 mld. USD na intervencie na devízovom trhu, ktoré majú podporiť kurz národnej meny. Opatrenia používané vládou a silný makroekonomický základ by mali pomôcť stabilizácii na medzinárodných trhoch.
Okrem krízy v Argentíne, súčasný útek investorov z Brazílie je vyvolaný voľbami do parlamentu, ktoré budú v októbri. Niektorí experti pochybujú o tom, že nová vláda bude schopná vysporiadať sa so zahraničným dlhom, ktorý predstavuje 274 mld. USD.
Vláda Brazílie sa chystá využiť úvery Medzinárodného menového fondu na stabilizáciu finančných trhov krajiny. Úvery medyinárodného menového fondu Ukrajine uľahčia prístup brazílskych firiem na medzinárodné finančné trhy. Poskytnutie úverov priviedlo k pádu všetkých základných ukazovateľov kapitálového a finančného trhu v Brazílii.
Brazílsky index kapitálového trhu klesol v závere minulého týždňa o 1 % na 11 821 bodov. Brazílsky real klesol o 2 % a jeho kurz skončil na 2,714 realu za USD. Rozdiel medzi výnosmu brazílskych štátnych dlhopisov a americkými štátnymi dlhopismi je 13%. Je to úroveň z roku 1999 keď došlo k znečnej devalvácii realu.
Zatiaľ má MMF viac ako pozitívny vzťah k Brazílii. Preto sú niektorí ekonómovia presvedčení, že všetko sa neskončí len zvýšením úverového rámca. Pripomenieme, že dlh Brazílie prudko rastie a momentálne predstavuje 55 % hrubého domáceho produktu. Zvyšovanie požičaných peňazí môže viesť k zopakovaniu Argentínskej krízy.