Slovensko by malo v budúcom roku skresať deficit verejných financií o 2,5 % hrubého domáceho produktu. Odporúča to Medzinárodný menový fond, ktorý ukončil svoju desaťdňovú misiu na Slovensku. Fond zároveň podľa šéfa misie Marka De Broecka neočakáva, že deficit sa novej slovenskej vláde podarí výraznejšie skresať už v tomto roku a jeho prognózy pre tohtoročný schodok sú od 7 % do 8 % hrubého domáceho produktu.
„To číslo 8 % naozaj potvrdzuje, že nová vláda preberá rozvrátené verejné financie. Na ilustráciu spomeniem, že Maďarsko očakáva v tomto roku deficit 3,8 % a Grécko 8,7 % hrubého domáceho produktu,“ konštatoval na margo očakávaní fondu minister financií Ivan Mikloš. Zároveň doplnil, že posledné odhady ukazujú aj to, že deficit v minulom roku bol ešte vyšší, ako posledné údaje. Tie hovorili o schodku 6,8 % hrubého domáceho produktu, revidované čísla podľa Mikloša sú už pri úrovni 7,3 % hrubého domáceho produktu.
Zníženie schodku v budúcom roku o 2,5 % hrubého domáceho je pritom podľa ministra financií Ivana Mikloša v súlade s predbežnými plánmi novej vlády. Ako uviedol na pondelňajšej spoločnej tlačovej konferencii s De Broeckom, túto konsolidáciu by sa malo podariť dosiahnuť kombináciou znižovania výdavkov, ale aj zvyšovania príjmov. Konkrétne opatrenia však podľa neho vzídu až z odborných a neskôr aj koaličných politických rokovaní, preto ich konkretizovať zatiaľ nechce.
Konsolidácia verejných financií je tak podľa Medzinárodného menového fondu jednou z najväčších výziev pre novú Slovenskú vládu s cieľom postupne skresať schodok verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu do roku 2013. Ako dodal De Broeck, fond odporúča na významné skresanie schodku v budúcom roku využiť dobre zvážený mix opatrení tak na výdavkovej, ako aj na príjmovej strane rozpočtu a pre ďalšie roky aj obmedzenie medziročného rastu výdavkov. S tým sa stotožňuje aj minister financií.
„Jedným z opatrení, aby sa to dalo dosiahnuť, sú vlastne výdavkové stropy. Teda aj v prípade, že by príjmy boli vyššie, ako sa očakávalo, tak jednoducho obmedziť výdavkové stropy absolútnou úrovňou,“ konštatoval Mikloš. Ako dodal, skresanie schodku o 2,5 % hrubého domáceho produktu predstavuje ozdravenie, ktoré by nemalo podťať hospodársky rast, ale malo by byť zároveň dostatočné, aby sa podarilo dosiahnuť cieľ trojpercentného schodku v roku 2013.
Ďalší z kanálov, ktorý môže pomôcť konsolidácii verejných financií na Slovensku, je tak podľa Mikloša práve očakávaný rýchlejší hospodársky rast. V tomto prípade pritom misia Medzinárodného menového fondu priniesla ministrovi pozitívnu správu. Očakávaný hospodársky rast v tomto roku môže podľa posledných prognóz fondu na Slovensku dosiahnuť už v tomto roku 4 %. Pre porovnania posledné prognózy rezortu financií hovoria o tohtoročnom raste na úrovni 3,2 %, Národnej banky Slovenska o 3,7 % a Európskej komisie dokonca len o 2,7 %.
Konsolidácia verejných financií však nebude jedinou výzvou pre novú Slovenskú vládu. Podľa De Broecka bude musieť nový kabinet zabojovať predovšetkým s rastúcou nezamestnanosťou a v rámci nej s dlhodobo nedostatočne riešeným problémom, a to dlhodobou nezamestnanosťou. V tomto smere sú odporúčania fondu podľa Mikloša obsiahnuté aj v programových tézach novej vlády. Je to napríklad otázka vzdelania, aktívnej politiky trhu práce ale aj súbeh mzdy a dávky či odvodové zaťaženie.
Podľa De Broecka je však na Slovensku potrebné urobiť poriadky aj v oblasti korupcie a vykonať zmeny v systéme verejného obstarávania. „Čo sa týka korupcie a reformy verejného obstarávania tam plne súhlasíme a prichádzame aj s ambicióznym programom zásadnej zmeny, pretože aj obrovská korupcia a netransparentnosť bola a je jedným z dôvodov, prečo dnes to ozdravenie musí byť omnoho bolestivejšie, ako by bolo, keby v tejto oblasti bol vývoj lepší,“ reagoval na odporúčania fondu minister Mikloš.