ČLÁNOK




MMF predpokladá pomalší rast v USA, ale silnejšiu expanziu Japonska a eurozóny
8. septembra 2004

Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva v USA pomalší hospodársky rast ako 4,6 %, ktoré v apríli predpovedal na rok 2004. Prognózuje však silnejšiu expanziu v Japonsku a eurozóne. Oznámilo to dnes holandské ministerstvo financií.

V dokumente, ktorý má pred výročným zasadnutím MMF začiatkom októbra dostať holandský parlament, ministerstvo financií uvádza, že MMF upravil svoju prognózu od svojho posledného Svetového ekonomického výhľadu z apríla. Nový výhľad MMF sa očakáva neskôr v priebehu septembra.

„MMF o čosi znížil predpoveď rastu na tento rok pre USA, mierne ju zvýšil pre eurozónu a pre Japonsko ju výrazne upravil smerom hore,“ uvádza sa v dokumente bez uvedenia konkrétnych čísel.

„Rast v eurozóne by mal získať silu v roku 2005, zatiaľ čo rast v Japonsku a USA klesne,“ tvrdí sa v dokumente.

V apríli MMF predpovedal USA hospodársky rast vo výške 4,6 % na rok 2004 a 4,4 % na rok 2005, eurozóne prognózoval rast 1,7 % tento rok a 2,3 % na budúci rok, v Japonsku predpokladal rast 3,4 % v roku 2004 a 1,9 % v roku 2005.

Podľa holandského ministerstva Čína ostane dôležitým motorom rastu v Ázii, hoci sa zdá, že jej ekonomika zaznamenala v poslednom čase isté schladenie v dôsledku vládnych opatrení na obmedzenie investícií. Ministerstvo dodalo, že reálne zhodnotenie čínskej meny by mohlo prispieť k tamojšiemu udržateľnému rastu. Silný nárast cien ropy celosvetovo spôsobil zvýšenie inflácie, ale doteraz sa neprejavili sekundárne efekty.

Podľa ministerstva svetovú ekonomiku stále sužuje štrukturálna nerovnováha, čo bolo zmienené už v predošlých výhľadoch MMF, vrátane amerického rozpočtového deficitu i deficitu bežného účtu platobnej bilancie USA a neistoty okolo dolára a dlhodobých dlhopisov.

„Stále sú prítomné riziká pre rast v strednodobom horizonte,“ uvádza sa v dokumente, z ktorého nie je jasné, či bol citovaný MMF, alebo ide o názor holandského ministerstva.

Dokument varoval, že štrukturálna nerovnováha by sa mohla stretnúť s politikou protekcionizmu, a upozornil, že väčšia flexibilita výmenných kurzov v Ázii, vrátane Číny, by pomohla túto nerovnováhu minimalizovať.

Podľa dokumentu Japonsko teraz opäť zaznamenáva rast a jeho vláda by sa mala snažiť zredukovať svoj rozpočtový deficit, ako aj adresovať štrukturálne reformy. S poznámkou, že Japonsko a Európa sa musia vyrovnať so starnutím populácie, dokument volá po reformách trhu práce v Európe v záujme zvýšenia konkurencieschopnosti.

Informovala o tom agentúra Reuters.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS