ČLÁNOK




MMF poukazuje na riziká, ohrozujúce finančné trhy
14. júna 2002

Medzinárodný menový fond (MMF) oznámil, že obavy ohľadom kvality ziskov podnikov, vyplývajúce z aféry spoločnosti Enron, sú hlavným rizikom pre inak stabilné vyhliadky svetových finančných trhov. MMF vo svojej štvrťročnej správe o situácii a vyhliadkach na finančných trhoch tiež uviedol, že hrozbou môže byť aj oslabenie bankového systému a niektorých európskych bánk.

„Riziko korekčného poklesu cien akcií kvôli slabým hospodárskym výsledkom podnikov ostáva reálnou možnosťou, a to nielen v USA, ale aj v iných regiónoch,“ uvádza MMF v správe. Ceny amerických akcií v uplynulých týždňoch výrazne klesli pričom rozsiahly index Standard & Poor’s 500 sa nachádza neďaleko minimálnych úrovní, zaznamenaných bezprostredne po tragických udalostiach z 11. septembra 2001. Príčinou poklesu akcií sú čiastočne obavy z účtových praktík amerických podnikov následkom škandálu, ktorý vlani viedol ku kolapsu energetického gigantu Enron. Akcie oslabili aj kvôli obavám, že oživovanie ekonomiky USA nebude tak výrazné ako sa pôvodne očakávalo.

MMF v správe uviedol, že oživovanie ekonomiky vo všeobecnosti pokračuje, avšak kľúčové pre udržanie zotavovania hospodárstva budú zisky podnikov, pretože sú dôležité pre kapitálové výdavky firiem. Rovnaký názor zdieľa aj americká centrálna banka Federal Reserve a nezávislí ekonómovia. Podľa správy MMF by mal rast produktivity práce v USA naďalej prekonávať prírastky tohto ukazovateľa v Európe a Japonsku, takže akákoľvek prudká korekcia devízových kurzov hlavných svetových mien je nepravdepodobná.

MMF pomenoval aj iné riziká, ktoré ohrozujú vyhliadky stability finančných trhov. Príčinou obáv je aj naďalej stagnujúca japonská ekonomika a pokračujúca slabosť japonského bankového systému, zaťaženého značnými nedobytnými úvermi. Problémom je aj zhoršovanie pozície niektorých slabých bánk v Európe a iných regiónoch. „Pravdepodobným dôsledkom bude vzájomné spájanie bánk, predovšetkým v Európe.“ uvádza MMF. Podľa správy MMF môžu byť ďalším zdrojom neistoty na trhu poisťovateľské spoločnosti, pretože nie je jasné, či vlastnia primeraný kapitál na krytie finančných rizík.

Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva pre tento rok rast globálnej ekonomiky o 2,9 %, kým posledná prognóza hovorila o raste 2,8 %. Viac optimizmu priniesla správa o zvýšení vyhliadok rastu hospodárstva Spojených štátov amerických z 2,3 na 2,7 %. „USA vykázali prekvapujúco dobré výsledky v produktivite pri strednom náraste miezd, čo ešte výraznejšie podporilo ekonomický rast krajiny,“ odznelo pred stretnutím krajín G7, ktoré sa uskutoční tento víkend v Kanade.

MMF očakáva v budúcom roku rast svetového hospodárstva na úrovni 4,1 %, kým dosiaľ hovorili prognózy o 4-percentnom raste globálneho hrubého domáceho produktu (HDP). Fond zvýšil aj odhad rastu hospodárstva USA z pôvodných 3,4 na 3,5 %.

Podľa zdroja, ktorý si neželal byť menovaný, posilnenie eura na 17-mesačné maximum nevyvolalo v kruhoch MMF obavy. Silné euro umožní Európskej centrálnej banke ponechať terajšie úrokové sadzby pre 12 krajín eurozóny. HDP eurozóny by podľa MMF mal v tomto roku vzrásť o 1,3 % a o 2,9 % na budúci rok. „Eurozóna je na dobrej ceste k zotaveniu,“ uviedol predstaviteľ MMF. Nemecká vláda ponechala prognózu rastu pre tento rok na úrovni 0,75 % a pre rok 2003 na 2,5 %. Podľa fondu sa v Nemecku začína ekonomická obnova.

Ako možné riziko pre americkú ekonomiku uviedol MMF rozpočtovú politiku vlády USA. Fond pritom poukazuje na posun z rozpočtového prebytku 1,5 % v roku 2000 do deficitu vo výške 1,4 % v tomto roku. Priemernú cenu ropy odhaduje MMF na 23 USD za barel v tomto roku a 22 USD v roku 2003. Prognózy týkajúce sa vývoja v Latinskej Amerike ostávajú opatrné. „Zaznamenali sme prvé náznaky spomalenia prepadu argentínskej ekonomiky, no inflačné riziká sú stále vysoké,“ povedal nemenovaný predstaviteľ MMF.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 1. 2025

USD 1,030 0,002
CZK 25,166 0,011
GBP 0,830 0,001
HUF 414,930 2,030
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS