Medzinárodný menový fond (MMF) predpovedá, že japonská ekonomika padne v tomto roku do recesie, miera rastu európskej ekonomiky bude výrazne pod hranicou 2 % a hospodárstvo USA by sa malo zotaviť v prvej polovici 2002. Oznámil to výkonný riaditeľ MMF Horst Köhler a dodal, že neočakáva v Európe recesiu.
„Podľa môjho názoru nemusíme očakávať v Európe recesiu, očakávame však výraznejšie spomalenie rastu ekonomiky. Miera rastu bude v tomto roku výrazne pod hranicou 2 %, pričom v prvej polovici budúceho roku očakávam začiatok oživovania,“ povedal Köhler na tlačovej konferencii v Helsinkách. Dodal, že MMF v nasledujúcich týždňoch zreviduje odhady rastu svetovej ekonomiky, pretože sú zverejňované nové údaje, ktoré naznačujú rozsah vplyvu teroristických útokov z 11. septembra na globálnu ekonomiku. Útoky na Washington a New York zasiahli nielen najväčšiu ekonomiku sveta, USA, ale aj európske hospodárstvo. Obe ekonomiky spomaľovali už pred teroristickými útokmi. Posledné prognózy pre svetovú ekonomiku zverejnil MMF minulý mesiac, keď uviedol, že miera rastu globálnej ekonomiky bude v tomto roku 2,6 % a v nasledujúcom roku 3,5 %.
Na adresu vyhliadok americkej ekonomiky Köhler povedal, že MMF predpovedá oživenie najneskôr v druhom štvrťroku budúceho roku a privítal tamojšie opatrenia na revitalizáciu ekonomiky, zahŕňajúce zníženie úrokových sadzieb a daní. Americká ekonomika rástla v druhom štvrťroku mierne rýchlejším tempom, ako sa pôvodne predpokladalo, na úrovni 0,3 %, pokles spotrebiteľskej dôvery však posilnil obavy, že po teroristických útokoch bude nasledovať recesia. Köhler varoval pred unáhlenými opatreniami na podporu globálnej ekonomiky, ktoré by mohli spôsobiť vznik nových problémov v budúcnosti.
Köhler povedal, že Európa neupadne do recesie, očakáva sa ale výrazné spomalenie ekonomického rastu. Dodal, že inflácia momentálne nie je problémom, pričom by sa ale nemali prehliadať dobré ekonomické fundamenty v Európe. „V treťom štvrťroku a pravdepodobne ani vo štvrtom kvartáli tohto roku nezaznamená Európa silný ekonomický rast. Napríklad v Nemecku a niektorých ďalších krajinách môžu zaznamenať miernu kontrakciu, resp. stagnáciu,“ povedal Köhler. Nedávnu redukciu európskych úrokových sadzieb o pol bodu označil za „statočný krok“ a povedal, že nedávne uvoľňovanie menovej politiky v ECB a iných centrálnych bankách európskych krajín pomohlo zmierniť vplyv spomaľovania globálnej ekonomiky, v budúcnosti ich však čaká ešte veľa práce. „Základným problémom a základnými úlohami pre Európu by malo byť udržanie kurzu rozumnej fiškálnej a monetárnej politiky a urýchlenie štrukturálnych reforiem, aby sa zvýšila dôvera medzi investormi, že ekonomický rast oživuje,“ povedal.