MMF hovorí o riziku pádu amerického dolára
Ak americký dolár klesne, bude to výhodné predovšetkým pre USA. Oslabenie národnej meny bude viesť k zvýšeniu konkurencieschopnosti amerických tovarov a služieb
Rodrigo de Rato, ktorý bol do 1. novembra 2007 výkonným riaditeľom Medzinárodného menového fondu (MMF) pred svojim odchodom predpovedal skorý pokles americkej meny na medzinárodných trhoch. Počas jesenného stretnutia MMF povedal, že existuje riziko poklesu amerického dolára v dôsledku poklesom vo finančné aktíva vydané v amerických dolároch. V prvom rade sa to dotkne krajín, ktoré majú pružný výmenný kurz. Existuje riziko, že zvýšenie kurzu meny voči americkému doláru môže poškodiť krajiny, alebo skupiny krajín, ako sú napríklad krajiny eurozóny. Pokles amerického dolára môže zabrzdiť rast ich ekonomík, dodal R. de Rato.
Podľa jeho slov, v tomto prípade všetky krajiny posilnia politiku protekcionizmu. O tom, že americký dolár je nadhodnotený hovoria predstavitelia MMF už dosť dávno. Pred niekoľkými dňami R. de Rato poznamenal, že tak ako predtým vidí, že americký dolár je nadhodnotený, a že existujú „možnosti pre ďalšie oslabenie meny.“ Okrem toho, v roku 2006 v ročnom prehľade americkej ekonomiky experti MMF poukázali na to, že americký dolár je nadhodnotený v pásme od 15 do 35 percent.
Ak americký dolár klesne, bude to výhodné predovšetkým pre USA. Oslabenie národnej meny bude viesť k zvýšeniu konkurencieschopnosti amerických tovarov a služieb. Súčasne to pomôže vyrovnať deficit obchodnej bilancie. Na druhej strane oslabený americký dolár môže priniesť so sebou infláciu
Pokles kurzu amerického dolára sa negatívne dotkne krajín, ktoré si uchovávajú svoje devízové rezervy v amerických dolároch. Veľké rezervy v americkej mene má Rusko, nielen centrálna banka, ale aj Stabilizačný fond, v ktorom Ruská federácia akumuluje finančné prostriedky „na horšie časy.“ Veľké zásoby amerických dolárov má aj Čína a Japonsko.