ČLÁNOK


,

Mix kariet, šekov i hotovosti
11. júla 2003

Na dovolenkách či pracovných cestách do zahraničia nie je príjemné zostať s prázdnymi vreckami. Pred cestou sa teda oplatí porozmýšľať, koľko peňazí a v akej forme vziať so sebou. V minulosti sme využívali najmä hotovosť, podľa skúseností bánk čoraz častejšie používame platobné karty. V zahraničí sa nimi dá platiť takmer všade, od požičovní áut až po malé obchodíky. Menšia hotovosť sa však zíde pri úhrade parkovného či drobných nákupoch. Zvyčajne sa teda na cesty do zahraničia odporúča použiť kombináciu platobných kariet a hotovosti, prípadne cestovných šekov. Ak po okradnutí alebo strate peňaženky zostaneme úplne bez peňazí, pomôže aj transferová služba zasielania peňazí.

Široký výber

Banky dnes ponúkajú širokú paletu platobných kariet. Debetné, kreditné, elektronické, embosované i virtuálne. Z medzinárodných sú najrozšírenejšie debetné karty VISA Electron a Maestro. Sú najlacnejšie, ročne za ne zaplatíme od 120 po 200 korún v závislosti od podmienok konkrétnej banky. U nás s nimi zaplatíme azda všade, v zahraničí sú však rozšírenejšie embosované a kreditné platobné karty. Aký je rozdiel medzi embosovanou a neembosovanou kartou? Embosovaná platobná karta má údaje o majiteľovi a číslo karty vytlačené nad povrch. Kým pri platbe v obchode klasickou kartou zadávame PIN kód, pri embosovaných kartách stačí podpis. Typickým zástupcom embosovaných kariet sú VISA Classic alebo EC/MC Standard. Ich ceny sú niekoľkonásobne vyššie ako ceny elektronických kariet. Pohybujú sa od 350 korún až po 750 korún ročne, v zahraničí sú však akceptované vo väčšine obchodov. Ak teda plánujete dovolenku a nechcete si brať len hotovosť, oplatí sa vziať si so sebou aspoň jednu embosovanú kartu.

K platobným kartám banky zvyčajne ponúkajú aj cestovné poistenie. Karta s poistením je drahšia, a to podľa toho, o aký druh poistenia ide, či je individuálne alebo rodinné. Ceny sa pohybujú do 1 000 do približne 2 500 korún pri embosovaných kartách, pri kartách VISA Electron stojí napr. poistenie liečebných nákladov a poistenie pre prípad trvalej invalidity vo Všeobecnej úverovej banke ročne 680 korún, balík poistenia k VISA Classic a EC/MC Standard stojí 1 300 Sk/ročne, zahŕňa však okrem poistenia liečebných nákladov a poistenia pre prípad trvalej invalidity aj poistenie osobných vecí a batožiny a zodpovednosti za škodu spôsobenú tretím osobám. V jednotlivých bankách zaplatíte rôzne ceny poistenia, rozdiely sú v rozsahu i veľkosti poistných súm. Poistenie môže zahŕňať i právnu pomoc v prípade automobilovej nehody, asistenčné služby. Takisto sa dá poistiť pre prípad oneskorenia odletu, zdržania batožiny leteckou dopravou, zneužitia platobnej karty.

Na čo v zahraničí najčastejšie využívame karty? V prípade nedostatku hotovosti na výber v bankomatoch, za takéto transakcie však platíme nemalé poplatky (pozri tabuľku). Netreba zabúdať, že obmedzenie výšky vyberaných prostriedkov (denný limit) platí aj v zahraničí. Pri limite 5 000 korún by ste sa márne snažili vybrať viac ako 120 eur. Kým výber z bankomatov naozaj zaťaží debetnú stranu účtu, pri platení v obchodoch, hoteloch, reštauráciách sú banky zhovievavejšie. Za takúto operáciu si totiž žiadna neúčtujú poplatok, od troch do štyroch korún zaplatí majiteľ účtu len za účtovnú položku. Ak teda použiť kartu v zahraničí, radšej na nákup konkrétnych tovarov a služieb. Znovu však platí obmedzenie denného limitu.

Strata alebo krádež

Keby nám v zahraničí platobnú kartu ukradli, alebo by sme ju stratili, neboli by z nás prví ani poslední nešťastní turisti. Pre tento prípad informujú finančné domy klientov už pri vydaní plastikových kariet, dajú k dispozícii kontaktné telefónne číslo. Ak by naozaj došlo k nepríjemnej udalosti, okamžite treba krádež hlásiť na miestnej polícii a vyžiadať si potvrdenie o krádeži a takisto kontaktovať vydávajúcu banku, prípadne jej telefónnu službu. Takmer všetky banky už ponúkajú nepretržité služby telefónnych centier. Ak číslo nevieme, pred cestou sa radšej treba opýtať. V prípade kariet VISA sa môžeme obrátiť na akúkoľvek banku, ktorá je členom Asociácie VISA International. Banka zablokuje kartu a tým ju znefunkční. Ak by sme sa nemohli spojiť s bankou na Slovensku, je dobré kontaktovať sa aspoň s medzinárodným servisným centrom spoločností VISA International (+141 0581 9994) alebo MasterCard Europe (+163 6722 7111).

Lepšie, ako riešiť dôsledky, je predchádzať krádeži a zneužitiu karty. Aj na Slovensku sa v poslednom období hovorilo o bezpečnosti platobných kariet. Vo svete platia rovnaké pravidlá. Hoci je bežné, že v reštauráciách sa platí kartou a čašník s ňou odíde, je lepšie nestrácať ju z dohľadu. Obchodníci, čašníci alebo recepční v hoteli nesmú odmietnuť prítomnosť klienta pri realizácii transakcie. Medzi klasické bezpečnostné opatrenia patrí dobre uschovanie karty, nezapisovanie PIN čísla priamo na kartu alebo na lístok, ktorý nosíme stále spolu s kartou. Takisto sa odporúča držať kartu oddelene od zariadení s magnetickým pôsobením (mobilný telefón, TV, kovové časti odevu) a nevystavovať kartu slnečnému žiareniu.

Bezpečnejšie ako karty s magnetickým prúžkom sú čipové kartičky. S ich vydávaním už začali niektoré slovenské banky, zatiaľ však netvoria štandardnú ponuku väčšiny peňažných ústavov. Za ich základné výhody sa považuje práve bezpečný čip, do ktorého môže banka ukladať rôzne údaje. Napríklad aplikácie umožňujúce rôzne zľavy, body za lojalitu partnerských spoločností, identifikačné údaje, bezpečnostný prístup do rôznych systémov. Čip je zabezpečený číslom PIN podobne ako pri magnetických kartách. Postupne teda čipové karty nahradia magnetický prúžok, potrvá to však ešte niekoľko rokov. Zatiaľ sa vyrábajú ako hybridné. Znamená to, že okrem čipu majú stále aj magnetický prúžok, sú teda použiteľné vo všetkých druhoch terminálov, i tých, ktoré platenie „čistou“ čipovou kartou neumožňujú.

Peniaze za 20 minút

Ak sa niekto bráni používaniu platobných kariet a verí len hotovosti, kompromisným riešením môžu byť cestovné šeky. Najrozšírenejšie sú od spoločnosti American Express. Predávajú ich všetky banky (za rôzne poplatky – pozri tabuľku). Cestovný šek vyzerá takmer ako bankovka. Nahrádza hotovosť, je však bezpečnejší. Pri kúpe podpisuje kupujúci cestovný šek pred pracovníkom banky. V prípade použitia v zahraničí – pri platení v obchodoch, reštauráciách, obchodoch s rýchlym občerstvením (fast food) alebo výmene v zmenárni – treba šek podpísať druhý raz a predavač podpisy porovná. Takisto sa na šek zapíše dátum uskutočnenia transakcie. Spolu so šekmi dostáva kupujúci obálku s kontaktnými číslami pre prípad straty alebo krádeže a list, na ktorom sú čísla šekov. V prípade straty mu spoločnosť American Express vystaví nové šeky. Dokladom je práve predajný list, ktorý treba nosiť oddelene od šekov. Výhodou cestovných šekov je i kurz. Na rozdiel od zmenární je výhodnejší – devízový, nie valutový. Šeky platia neobmedzene a v prípade, že ich nepoužijete, môžete si ich na Slovensku opäť zameniť za koruny.

Ak sa v zahraničí stane niečo naozaj nepredvídané a turista zostane úplne bez peňazí a dokladov, stratený v cudzej krajine bez akýchkoľvek prostriedkov, existuje ešte jedna pomoc – transfer peňazí. Western Union je spoločnosť, ktorá sa zaoberá rýchlym prevodom peňažných prostriedkov kdekoľvek vo svete. Ak nastanú akékoľvek problémy stačí prísť na miesto, kde má svojho agenta (zvyčajne na rušných miestach – staniciach, poštách, bankách) a zavolať domov, aby vám poslali peniaze. Na Slovensku príde príbuzný alebo známy takisto do kontaktného miesta, vyplní formulár, ktorý odovzdá pracovníkovi. Bezpečnosť transakcie zaručí okrem samotného celosvetového systému aj kontrolné číslo a zvolené heslo, ktoré ovláda len posielajúci a príjemca. Celá transakcia trvá len niekoľko minút. Služby Western Union môžete na Slovensku využiť v pobočkách Tatra banky, VÚB, Slovenskej pošty a v mnohých cestovných kanceláriách.

Za čo všetko sa vo svete dá

platiť platobnou kartou:

* verejné telefónne automaty,

* audio- a videopožičovne,

* stavebné práce, stavebniny, nábytok,

* autoservis, autosúčiastky,

* záhradníctva, farmy,

* všetky druhy maloobchodov,

* múzeá – zľavy,

* lístky do divadla, kina, na koncerty, festivaly,

* požičovne áut – v USA je potrebné mať aj poistenie na karte, výrazne nižšie sadzby ako bez karty,

* taxi služby,

u doprava – lístky na vlak, vysokohorské lanovky, výletné lode,

* vyhliadkové lety – Grand Canyon atď.,

* letenky – v spolupráci s aerolinkami rôzne akcie, kilometre zadarmo a pod.,

* rôzne zábavné parky – podmorské akváriá, Disneyland – väčšinou zľava,

* poistenia všetkého druhu,

* kurzy (potápanie, zoskoky na padáku…), školenia, jazykové kurzy,

* cestovné balíky,

* luxusné koberce v Nepále či v Iráne,

* doplnkové výlety na dovolenke v zahraničí,

* samozrejme, hotely, reštaurácie – oveľa rozšírenejšie ako u nás – platiť sa dá takmer v každej reštaurácii bez ohľadu na kategóriu a veľkosť, na účte je aj priestor na dopísanie výšky prepitného, ktorý majiteľ výplní a celková suma sa mu zaúčtuje.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS