Vláda SR schválila návrh výberových kritérií pri predaji 49-percentného podielu štátu v Slovenskom plynárenskom priemysle, a.s., Bratislava (SPP). Materiál, ktorý na rokovanie kabinetu predložila ministerka pre privatizáciu Mária Machová, však nie je prístupný verejnosti v súlade so zákonom o slobode informácií. Jeho autorom je privatizačný poradca vlády pri privatizácii SPP – firma Credit Suisse First Boston.
Podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš pre novinárov uviedol, že najväčšiu váhu z výberových kritérií má cena za predávaný podiel štátu v SPP, nie je však jediným kritériom. „Vláda nechce celkom určite predať SPP za každú cenu,“ povedal Mikloš. Ku konkrétnej cene sa však vyjadriť nechcel. Ako Mikloš uviedol, všetky výberové kritériá budú po výbere investora zverejnené.
Záujemcovia o ponúkaný podiel štátu v SPP by mali svoje definitívne ponuky predložiť vo štvrtok do 15:00. Zhruba 20 dní bude mať privatizačná komisia na to, aby s víťazným záujemcom, ktorého vyberie skôr, dohodla definitívne znenie transakčnej zmluvy. „Dúfam, že celá transakcia sa uzatvorí čo najskôr, niekoľko týždňov to však trvať bude, či to budú 2 alebo 4 týždne, to dnes ťažko povedať,“ povedal Mikloš.
Súčasťou predaja 49-percentného balíka akcií SPP bude aj jeho účasť v dcérskej spoločnosti Nafta Gbely a mala by ňou byť aj jeho účasť v dcérskej spoločnosti podniku SPP Bohemia. „V prípade tejto dcérskej spoločnosti bude režim taký, že stanovíme jeho hodnotu, ak však nebude víťaz tendra ochotný toto aktívum za túto cenu odkúpiť, SPP Bohemia odkúpi Fond národného majetku SR,“ povedal Mikloš. Podľa Mikloša bolo portfólio dcérskych spoločností SPP z väčšej časti už vyčistené, čiže niektoré majetkové účasti boli predané a zostávajúce by sa mali ešte pred ukončením privatizácie previesť na FNM.
Na margo Duckého zmeniek, ktoré predstavujú určité riziko pri predaji SPP, Mikloš uviedol, že sú to technické záležitosti, ktoré sa budú riešiť v transakčných dokumentoch. V nich budú zahrnuté všetky prípadné straty, ktoré vláda ohraničí a tieto riziká na seba prevezme štát. „Chcem povedať, že väčšina Duckého zmeniek už bola vyriešená tak, že to SPP nestálo takmer nič,“ pripomenul Mikloš.
Pripomienkami, ktoré mohli ministri písomne predložiť k informácii o privatizácii SPP, sa bude podľa vicepremiéra pre ekonomiku zaoberať riadiaca komisia pre privatizáciu SPP. „Potom ich budeme prerokovávať a prípadne zapracovávať do dokumentov s konkrétnym vybraným záujemcom,“ povedal Mikloš. Predmetnú informáciu minulý týždeň schválila vláda na svojom mimoriadnom zasadnutí.